Tüp bebek tedavisi üzerine ne kadar çok bilgi akışı olsa da, doğru ve anlaşılır bilgiye ulaşmak da bir o kadar zordur. Tıbbi terimler olmadan, anlaşılır ve net açıklamalara ulaşmak özellikle çiftler açısından çok önemlidir. Biz de bunu göz önüne alarak, çiftlerin aklına takılan ve zaman zaman bize sordukları sorulardan yola çıkarak sizlere bir yazı hazırladık.

Sizin de tüp bebek tedavisi hakkında farklı bir sorunuz varsa, sayfanın altına yorum olarak sorularınızı yazın. En kısa zamanda cevabınızı yine sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki için izin veriliyor mu?

Tüp Bebek
Tüp bebek tedavisi sürecinde doktorun önereceği zaman cinsel ilişkide bulunulmasında bir sakınca olmaz. Ancak kesinlikle doktorun önerilerine uyulması gerekir. Çünkü yumurta keseleri ilaçlar yardımı ile büyüdükçe cinsel ilişki tavsiye edilmez. Bunu da ultrason ile yumurtalıkları izleyen doktorunuz size söyleyecektir. Cinsel ilişki sırasında yumurta keseleri erken çatlarsa tedavi süreci boşa gider.

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik yaşanır mı?

Tüp Bebek
Tüp bebek tedavisinde embriyo transfer işleminden sonra, doktorunuzun önerdiği gün kanda gebelik testi yapılır ve embriyonun tutup tutmadığına bakılır. Gün aşırı gebelik testi değerinde yaklaşık 2 kat oranında bir artış olması sağlıklı bir gebelik oluştuğunun göstergesidir. Gebelik testi değerinizin ardından ultrasonda gebelik kesesinin yerleşim yeri kontrol edilmelidir. Ancak yapılan ultrasonografide rahim içinde gebelik kesesinin olmaması halinde, kanda gebelik testi yeniden yapılır. Eğer pozitif çıkarsa, o zaman dış gebelik sorunu olabilir demektir. Bu yönde muayene yapılmalıdır.

Tüp bebek tedavilerinde genetik tarama önerilir mi?

Tüp Bebek
Tüp bebek tedavilerinde embriyolara uygulanan genetik tarama yöntemleri ile hem sayısal kromozom bozuklukları hem de kromozomlardaki bazı yapısal değişiklikler incelenebilmektedir. Embriyoloji ekibi tarafından gerçekleştirilen  embriyoya zarar vermeyen biyopsi uygulamaları sonrasında,  embriyonun zarar görme riski genellikle %1’in altındadır.

Embriyologlar genetik açıdan bozuk olan embriyoları eleyerek, gebelik şansını arttıracak şekilde uygun olan embriyoları seçerler. Genetik tarama ile desteklenen tüp bebek tedavileri; tekrarlayan gebelik kayıpları, anomali veya metabolik hastalıklı bebeklerin olmasını engelleyebilir. Genetik hastalık taşıyanlar, ileri yaş anne adayları için önerilir.

Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir?

Tüp Bebek
Kısırlık karşısında en güçlü tedavi yöntemi tüp bebektir. Yeni geliştirilen tıbbi uygulamalar ve destek tetkikler sayesinde gebelik oranları giderek artmakla birlikte maalesef % 100 oranı hala yakalanmamıştır.

Yardımcı üreme tedavilerinde bir sayı sınırlaması bulunmaz. Tedavide her zaman başarısız bir sonuç elde edilebilir, fakat bu noktada pes edilmemelidir. İlk denemesinde başarısız sonuç elde eden pekçok hasta, takip eden tedavilerde gebelik elde edebilmektedir. Çiftlerin sağlık durumunda bir sıkıntı olmadığı sürece tedavi periyotları arasında dinlenme süreleri bırakılarak, tüp bebek tedavisinin tekrarlanmasında bir sıkıntı bulunmaz.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi ne zaman yapılır?

Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde laboratuvarda gelişen embriyoların rahim dışında hayatta kalabilmeleri için embriyonun gelişimine destek olacak solüsyonların içinde bulunması, uygun ısı, nem ve asit-baz (pH) dengesinin sağlanması gerekir. Tüp bebek tedavisindeki en önemli aşama embriyo gelişiminin sağlanmasıdır. Döllenme sağlandıktan sonra embriyo gelişimi takip edilerek transfer işlemi gerçekleştirilir.

Genel olarak blastokist gelişiminin gerçekleştiği 4., 5. ve 6. günler embriyo transferi uygulamasında tercih edilir.

Tüp bebek tedavisi için sperm alınamıyorsa ne önerilir?

Kadının yumurta toplama işlemi yapıldığı gün, erkekten de sperm alınması gerekir. Bu örnek kliniklerde kişinin rahat olarak örneği verebileceği özel odalarda, mastürbasyon yapması sağlanarak alınmaktadır. Ancak yine de bazı durumlarda eşler strese bağlı zorlanabilirler. Bu tip durumlarda örnek verme işlemine bir süre ara verilerek erkeğin stresi azaltılır. Bazı durumlarda ise numune verme odasında eşin bu sürece eşlik etmesine izin verilir.

Erkekte ereksiyon problemi varsa bazı ilaçlar da verilebilir. Daha ileri durumlarda cerrahi işlemler ile sperm elde edilebilmesi mümkündür.

Tüp bebek tedavisi öncesinde Rahim filmi (HSG) çekimi şart mıdır?

Yardımcı üreme tedavisi planlanan hastalarda tedaviye başlamadan önce rahim içinin ve tüplerin yapısal ve işlevsel özelliklerinin değerlendirilebilmesi için rahim tüp filminin çekilmesi önerilir.

Tüp bebek tedavisine başvuran hastalarda ise doğum, tekrarlayan gebelik kayıpları, başarısız tüp bebek denemeleri, geçirilmiş karın içi enfeksiyonlar veya rahim içi ameliyatlar, myom gibi öykülerin olması halinde tedaviye başlamadan önce rahim tüp filmi çekilmesi önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisi için sperm sayısı kaç olmalıdır?

Sperm sayısı bireyler arasında ve aynı birey tarafından verilen örnekler arasında değişkenlik göstermektedir. Cinsel ilişki ile gebelik için baba adayının sperm konsantrasyonunun en az 15 milyon, toplam sperm sayısının da en az 39 milyon olması gerekmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı
Prof. Dr. Bülent Tıraş
www.bulenttiras.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here