Klasik bir milletiz vesselam. Öyle yeniliklere falan pek gelemiyoruz. Bazı şeyler hep aynı kalsın istiyoruz, geleneklerimize bağlıyız. ‘Çam Sakızı Çoban Armağanı’ diyerek sevdiklerimizi sevindirirken mütevazılığımızı göstermeyi asla ihmal etmiyoruz. Bir eve eli boş girmek istemiyoruz. Ama bu konuda fazla düşünmek de istemiyoruz, bu nedenle klasik haline gelen hediyelerden birini elimize alıp gidiyoruz. Zaten çoğunlukla bu 11 seçenek haricinde bir şey almayı tercih etmiyoruz.

Şimdi sizler için bu 11 seçeneği sunuyoruz. Eminiz siz de bir gün bu hediyelerden birini götürdünüz ya da aldınız!

11. Örme Patik

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 03

El yapımı hediyelerin daha değerli olduğunu yıllar önce keşfettik biz Türk halkı olarak. Ayakları sıcacık tutacak el emeği göz nuru patikler her daim Türk ev ziyaretlerinin bir numaralı hediyesi olmuştur ve olmaya devam edecektir.

10. Çay ve Şeker

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 02

Yazın harareti alan, kışın içimizi ısıtan mübarek içecek çay ve elbette ki can yoldaşı şeker de Türk ev ziyaretlerinin olmazsa olmaz hediyelerindendir. Genelde gazete kağıdına sarılıp verilen bu mükemmel ikili orta direk ailelerin ev sahibine olan sevgisini göstermek için seçtiği en samimi hediyedir.

9. Altılı Su Bardağı

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 01

Genelde markası Paşabahçe olan bu hediye de Türk ev ziyaretlerinde klasik hale gelen seçeneklerden bir diğeridir.

8. Yazma

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 12

Genelde evde bir kız varsa onun çeyizine konulsun diye götürülen bu hediye de klasik haline gelen bir diğer hediyedir. El emeği göz nuru olması sebebiyle hazır alınanlardan daha değerli olan bu oyalı yazmalar bazen yaldızlı kağıtlara, bazen de gazete kağıdına sarılarak ev sahibine teslim edilir.

7. Borcam

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 11

Fırına girebilen bu cam kaplar muhtemelen en popüler ev hediyesi. Getirilen bu borcamlar ise kullanılmaktan ziyade evler arasında hediye olarak geziyor. Belki sizin bir gün birine hediye ettiğiniz borcam, dönüp dolaşıp tekrar sizin evinize girmiştir.

6. Meyve Suyu

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 10

Aceleye gelen fakat yine de tüm samimi duyguları içeren bir hediyedir bu da. Genelde karışık tercih edilir ki ev halkının tamamının damak tadına hitap etsin. Özellikle hasta ziyaretlerinin olmazsa olmazıdır.

5. Kolonya

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 09

Misafirlikte ikramlar kolonya ve şekerle başlar genelde. En azından bayramlarda böyledir. Kolonya bizim milli serinleme aracımızdır. Bu yüzden bir şişe kolonya da klasik haline gelen hediyeler arasındadır.

4. Petibör Bisküvi

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 08

Bu da bir diğer aceleyle alınıp gazete kağıdına sarılı biçimde ev sahibine teslim edilengillerden. Genelde böyle kocaman bir paket alınır ki bol bol yenilsin.

3. Fincan Takımı

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 07

Fincan takımı da Türk ziyaretlerinde en çok tercih edilen hediyeler arasındadır. Genelde her evde fazla fazla bulunduğundan güzelse çeyize kaldırılır, değilse muhtemelen başka bir ev ziyaretinde bir başkasına götürülür ve bu döngü böyle devam eder.

2. Örme Lif

turk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 06

Plastik liflerin yerini asla tutamayacağı bu örgü lifler de gazete kağıdına sarılı olarak hediye edilir. Genelde herkesin kendine ait bir lifi olduğundan, ama el emeği göz nuru olduğundan başkasına da hediye edilemez ve bir kenarda durur.

1. İşlemeli Havluturk ev ziyaretlerinin artik klasik haline gelen 11 hediyesi 05

Son maddede anlayacağınız üzere el emeği göz nuru hediyeleri pek seviyoruz biz. Kenarları dantelli, işlemeli havlular da bunun son örneği olsun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here