Koca çınar türk sineması 100. yılını bu sene kutluyor. Ne kadar izlediğimiz filmler yabancı ülkere ait olsa bile bizim Türk sinemasına katkılarımızın daha öncelikli ve yüksek olması gerektiğini düşünüyorum. Nice sanatçılar geçti aramızdan Adile Naşitler, Kemal Sunallar ve daha sayamadığımız binlercesi. Hababam Sınıfıyla güldük, Selvi Boylum Al Yazmalım ile ağladık, duygulandık.

Yıllar geçtikçe daha gelişen bir sinema kuşağını oluşturan Türkler tarih, komedi, savaş ve dini filmlerle varlığını daha üst seviyelere çıkarmakta oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Hasılat bakımından ise 100. yılın son dönemlerinde farklılık yaratarak yüksek meblağlara ulaşmasını gözlemliyoruz. Güzel filmlerin çıkması bizim sinemaya gidip izlememiz ve filmleri yüceltmemiz ile doğru orantılıdır. Önemli olan hususlardan biri ise sadece sinema sektöründe değil tüm sektörlerde yapmamız gereken “korsan” ürünler almamak olacaktır. Bu sayede adımızı daha büyük harflerle istediğimiz yerlere yazabiliriz.

Tarkan, Malkoçoğlu, Kibar Feyzo, Şaban ve bunun gibi binlerce karakteri bizlere derinden hissettiren Kemal Sunal, Sadri Alışık, Münir Özkul ve Cüneyt Arkın gibilerin gelip geçtiği bu 100 yılda büyük emekler sarfedilmiştir. Geride kalan yüzlerce film ile türk sinemasını bu günlere getiren emektar oyuncularımızın bazılarını rahmetle anıyor bazılarını ise sevgiyle hatırlatıyoruz.

Şimdi gelin sizlerle unutulmayan ve hiç unutulmayacak o efsanevi filmlere birlikte göz atalım.

10) EŞKİYA

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (13)

9) YOL

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (15)

8) Selvi Boylum Al Yazmalım

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (16)

7) Kibar Feyzo

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (17)

6) Hababam Sınıfı /Serisi

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (14)

 

5) Neşeli Günler

 

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (11)

4) Turist Ömer / Serisi

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (10)

3) Malkoçoğlu

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (18)

2) Bir Dev Doğuyor / Tarkan

TARKAN - BİR DEV DOĞUYOR (1969)

1) Gülyabani

Türk Sinemasının Unutulmaz 10 Filmi (20)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here