Retweet rekortmeni olmak günümüzde zor bir mesele. Bunu başaran bir sosyal medya uzmanı; Alaattinn Çağıl, Alber Einstein’ın “Köpekleri sevmeyen insanlara güvenmem. Fakat bir köpek bir insanı sevmezse, o köpeğin hislerine güvenirim.”  sözüyle Retweet rekorunu kırdı. Güncel olarak 100.500 paylaşım alan söz hala etkileşimini sürdürüyor.

https://twitter.com/AlaattinCAGIL/status/472447994462470144

Bizde sizler için Alaattin Çağıl’a merak edilenleri sorduk. O da bize samimi cevaplar verdi. Hadi gelin hep beraber keyifle okuyalım.

Röportaj: Hilal İpekçi
Magazine-Cover-SOUND

Kimdir Alaattin, biraz kendinden bahseder misin?

İzmirli, Yaşar Üniversitesinde Gıda Teknoloji okuyan ve küçüklükten beri bilgisayara ilgisi olan biriyim. Küçüklükten başladı oyunlar, forumlar derken sosyal medya platformlarına geldi. İlk önce bir oyundaki azmim ile Game Master konumunu kazanmıştım. Daha sonra buradan gelen ilham ile başka platformlarda kendimi göstermeye başladım. Oyun platformunda, forumlarda görev alarak internet cv’mi genişlettim. Sonran facebook denilen medya açıldı ve ilgilerimiz oraya odaklandı. Facebook ile başlayıp epey uğraştıkdan sonra zaman ile Twitter ve Instagrama yöneldim.Yanı sıra kitap okumak, tiyatro izlemek, satranç oynamak, fotoğraf çekmek gibi hobilerim vardır. Fikir düşüncesi geniş olan biriyimdir. Bir süre taraftar grubunun temsilciğini ve DJ’lik de yapmışlığım var
Sosyal medya üzerine işler yapıyorsun, neden gıda okumayı seçtin?

Gıda üzerine lise yıllarından beri düşkünlüğüm var. Sosyal Medya daha sonra çıktı ve kurumsallaşma konumuna kadar geldik. Bu da bizim işimiz fakat hobi konumuna taşıdığım bir meslek haline geldi. Yanısıra Gıda üzerindende işimi yapmayı düşünmekteyim. Gelecekteki duruma ve konuma göre değişecek bir fikirdir. Asıl konumuza gelirsek Gıda üzerine ilgim var. Bu konudada hiçbir şekilde vazgeçmeyip devam edeceğim. En azından birinden biri bir hobi olarak kalacaktır..

Twitter fenomenisin, nasıl fenomen oldun?
Hedefim “fenomen” tabirini almak değildi. Hiçte böyle bir şey olmadı. Biz gücümüzü gösterdik sonucunda böyle bir tabiri kazandık.

Peki, 1000’e yakın tweetin var, bu kadar tweetle fenomen olmak zor, sen nasıl başardın bunu?

Tweetlerime dikkat ederseniz sürekli silmekteyim. Silmiyor olsam bile en fazla 3.000-4.000Tweet civarında bir tweet’im olmuş olurdu. Paylaşımlarımda genellikle mizah,eğlence,duygular,fotoğraflar haricinde paylaşımlar yapmaktayım. Kitleye hitap eden toplumumuza faydası olacak veya gündemde gördüğüm bir şey tepkimi yansıttığım tweetlerdir.Kısacası gündeme karşı tepkimi ya da o an olağan mizahi şeyleri belirtmek tercihimdir.

Sosyal medya uzmanı olman fenomen olma konusunda sana nasıl kolaylıklar sağladı?

Tabii ki. Sosyal Medya da bu şekilde ilerleyebilmemi önceden yaptığım diğer işlere ve daha sonra verimli kullanmaya borçluyum. Önceki işlerimde olan çevrem veya tanıyon birçok insan hep sosyal medya üzerinden takip etti. Birçoğunla hala iletişim halindeyiz. Yani iş haricinde epey uğraşıp istenilen noktaya geldim.

Attığın tweetlerin ne kadar retweet alacağını önceden tahmin ediyor musun?

Benim kitlem genellikle fazla RT yapmaz. Kayda değer herşey fazlasıyla etkileşim almaktadadır. Eğlence ya da normal paylaşımlar fazla olmasada yeteri kadar almaktadır. Toplumu iyi yönde etkileyecek her paylaşım fazlasıyla etkileşim almaktadır. Aslında takipçilerimi tanıyorum sadece ne kadar etkileşim geleceğini tahmin edemiyorum.

Tweetlerinin çoğu duygusal ifadeler taşıyor. Kadınlara, hayvanlara toplumda küçük görülen birçok şeye ithafen yazılıyor gibi, çok mu duygusal birisin?

Duygusal biri olmam yani sıra eşitlikten yanayımdır. Yapılan birçok şeyde eşitlik yok ve bunların farkındalık yaratmasını sağlamaya çalışıyorum. Belki 1 kişi bile bu şekilde düşünüp bizler gibi olsa ve bu sayı hep birer birer artarsa bu tarz yaşanmışlıklar dahada azalır ve biraz daha olsa daha iyi bir dünyaya sahip olmuş oluruz.

Attığın bir tweet rekor retweet aldı; bundan sonra nasıl bir etkileşim oldu?

Haber oldukdan sonra etkileşim çok daha fazla gelmeye başladı. Haberin ilk iki günü çok ciddi bir şekilde etkileşim gelmekteydi. Sürekli mesajlar, mailler gelmekteydi. Açıkcası mutlu oldum. Bu sayede birçok insan diğer yazılanlarıda görmüş oldu. Belki bu sırada bir kişi daha kazanmış olabiliriz 🙂

Sosyal medya büyük bir sektör olma yönünde ilerliyor, sosyal medya uzmanlığına gelecekte de devam edecek misin?

Tabii ki. Sektörde güzel bir ilerleme kaydediyoruz. Eğerki hedeflerimizdeki gibi bir zirveye ulaşırsak şüphesizki devam ederim.

Sosyal medya uzmanı olarak neler yapıyorsun? Merak edenlere biraz işinden bahseder misin?

Sizlere bir örnek ile bilgilendirme sağlayacağım. Kendimize ait bir firmamız mevcut ve x ürünün satıyoruz. Normal şartlarda etrafımızdaki potansiyele bu ürünün satışını gerçekleştiriyoruz. Sosyal medya ile potansiyeli genişletmeyi amaçlıyoruz. Firmamıza özel bir Facebook sayfası oluşturduk. Tabi ki önemli bir detay burda bizi bekliyor evet sayfamız var ama bizleri takip eden kullanıcı mevcut değil. Burada sosyal medya uzmanı devreye geliyor ve sizlerin facebook ve twitter üzerinden ki sayfalarınızı geliştirmeye yönelik analiz ve stratejiler yapiyor. Bunlara göre çalışmalar yapılır zaman içerisinde Kitle arttırma oluyor. Paylaşım kalitelerini kontrol edip ne tür paylaşımlar yapılması gerektiğini belirtiyor.Sosyal Medya Uzmanı Tam olarak; Analiz & Strateji, Marka Konumlandırma, Topluluk Yönetimi, Internet Reklamcılığı, Optimizasyon, Website Trafik işlererini yapabilen kişidir/meslektir. Ayrıca iş internet sektorunda olduğu için WebTasarım ve Grafik Tasarım hizmeti sağlayabilecek bir elemanı olmalıdır. Sizlerde her zaman Firmanız ve Satışlarınızı Teknoloji ile doğru oranda ilerletmelisiniz. Bu konuda detaylı bir bilgiye sahip değilseniz eğer mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

Son olarak, sosyal medyada boş yere kürek çekenlere ne gibi tavsiyeler verirsin?

Gereksizce ve sürekli aynı şeyleri paylaşanların boş kürek çektiğini düşünüyorum. Büyük kitleye sahip olanlarında arada bir sosyal sorumluluklara destek vermesini umut ediyorum. Benim tavsiyem kendinize özgü yazılması ve kaliteli taglere katınılmasıdır. Ayrıca isim,bio, fotoğraf gibi bilgileri en iyi şekilde belirtmek gerekmektedir.

Çok teşekkür ediyorum. Görüşmek üzere..

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here