Yıllar yılı aslında zayıflamanın formülü belliydi ama hep bir kolayını aradık. İstedik ki her nefesimizde verelim kilo kilo. Ama ne yazık ki öyle bir şey pek de mümkün değil. Zayıflamak için doğru beslenmek, ter dökmek şart. İşin kolayına kaçmak kısa vadede size zayıflık vaad etse de sonraki dönemlerde verdiğiniz her kiloyu kat be kat geri alabileceğiniz gibi sağlığınızdan da olabilirsiniz.

Diyetisyen kontrolünde yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanın en sağlıklısı, en güzeli ve en kalıcısı olduğunu hatırlatıp kamu spotu görevimizi bitirdikten sonra zamanında Türkiye’yi etkisi altına alan, mucizeler vaad eden zayıflama trendlerine bir göz atalım ve ülke olarak ne kadar zor günlerden geçmişiz bir hatırlayalın.

Altın Çilek

Antioksidan oranı yüksek olan altın çilek, neredeyse tüm aktarlarda fahiş fiyatlara satıldı, çayı, kapsülleri dahi çıktı. Ancak zayıflama konusunda tek bir meyvenin yeterli olmayacağını anladıkça altın çilek de yavaş yavaş raflardan kalktı.

Chia Tohumu

Gören de sanır ki bunu yiyen sabaha ideal kilosunda uyanıyor. Ne yazık ki kendisi henüz raflardan kalkmadı ama hiç şüphemiz yok, kalkması yakındır. Bazı diyetisyenler tarafından günde 1 yemek kaşığı yenmesi tavsiye edilse de anlatıldığı kadar mucizevi bir besin de değil.

Beşi Bir Yerde Çay

“İstediğinizi yiyin, için. Bu çay sayesinde zayıflayacaksınız.” Şu an baktığımız zaman çok saçma geliyor ama emin olun zamanında aktarlar ve markalar bu beşi bir yerde çaydan inanılmaz paralar kazandı. Şanı çok kısa sürede sönen bu çay da hanımlarımızı hayal kırıklığına uğrattı.

Goji Berry

Çayı, meyvesi ve dahasını görmekten bıkmıştık zamanında. Yararlı bir meyve kabul ediyoruz ama diğerleri gibi bunun da kesinlikle mucizevi bir etkisi yok.

Zayıflama Kemeri

Oturduğunuz yerden göbeğinizi eritme vaadi sunan zayıflama kemeri de çok uzun zaman durmadı raflarda. Anca göbeğimize masaj yapabildiği ortaya çıktı çünkü.

Sauna Eşofman

Bir ara her yürüyüş yolunda her insanın üzerinde bunlardan görüyorduk. Zayıflamanın yalnızca terlemeden ibaret olduğu düşünüldü. Spor yapmak elbette güzel ancak diğer eşofmanlardan farkı yok kendisinin.

Bacak Kaslarını Çalıştıran Ayakkabılar

Standart bir yürüyüş yaparken dahi size daha çok kalori yaktıran spor ayakkabıları pek çoğumuzun bacaklarını ağrıtmıştı zamanında.

Dukan Diyeti

Aslında bir doktorun fikriydi bu diyet. Bu diyetin özü sadece protein yemekti ve kısa zamanda çok kilo vermek mümkündü ancak yapan kişilerde kronik kabızlık, saç dökülmesi gibi sorunlara neden oldu. Elbette kilo verenler, bu diyetten çok memnun kalanlar da oldu ancak bünyeye proteinden başka bir besinin girmemesi nedeniyle tüm doktorlar tarafından eleştirildi. Bir zamanlar çok modaydı, ancak şimdi ünü oldukça azaldı.

Bir Lokmayı 40 Defa Çiğneme Diyeti

Yavaş yemek aslında diyetisyenler tarafından da tavsiye ediliyor ancak bir zamanlar bir lokmayı 40 defa çiğnemek en etkili diyet yöntemi sayılıyordu. E ama bizim 40 kez çiğnemede ağzımızda lokma kalmıyordu???

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here