Tom Hanks adını hatırlayamadığımız filmler, asla unutumayacağımız filmler ve bizi derinden etkileyecek onlarca filmde rol aldı. Oynadığı her rolün üstesinden gelen oyuncu 2 kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını aldı. Kimi zaman oynadığı roller için zayıfladı, hasta görünmek için saçlarını kestirdi. Gerçek bir oyuncu! Bütün filmler izlemeye değer. Tom Hanks filmleri denilince akla gelen ilk filmler; Philadelphia, ilk çıkışını bu film ile sağladı. İkinci film izlenmesi gereken filmler  listesi için hemen bir artı koyacağınız Forrest Gump, bu film ile unutulmazlar listesine adını yazdırdı. Üçüncü film ise Yeşil Yol, Yeşil Yol filmi ile unutulmaz bir başarı yakaladı.

Kült filmler diye araştırma yaptığınızda karşınıza Tom Hanks çıkacaktır. Çünkü kendisi üstün başarılı bir oyuncudur. Bu üstün başarıyı keşfeden yönetmenler asla onun peşini bırakmaz ve Tom Hanks filmleri dünya sineması için ayrı bir yer tutar. Hadi gelin Tom Hanks’in izlenmesi gereken filmleri hangileri birlikte bakalım.

Tom Hanks Filmleri

Philadelphia (1993)

Tom Hanks’in ilk sıçramasını yaşadığı çok başarılı bir yapım. Film en önemli eşcinsel filmlerden bir tanesi. Aşkı ve birliktelik duygusunu ön plana çıkarıyor. Filmin konusu ise AIDS virüsüne yakalanan bir avukatın gereksiz sebepler ile işine son verilmesini ve onun bu süreç sonunda verdiği hukuk mücadelesini anlatıyor.

Er Ryan’i Kurtarmak (1998)

Steven Spielberg ile Tom Hanks’in bir arada olduğu yapımlar oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Spielberg ile Hanks ayrı ayrı başarılı insanlar. Böyle bir ikilinin bir yapım içinde yer alması da kült filmleri doğuruyor. Er Ryan’ı Kurtarmak filminin konusu:Yüzbaşı John H. Miller savaşta 3 çocuğunu kaybeden kadının, James Francis Ryan isimli 4. çocuğunu  askerleri ile bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır.

Sully (2016)

Sully, Tom Hanks’in oynadığı biyografik filmlerden bir tanesi. 15 Ocak 2009’da Us Aşrways pilotları 1549 sefer sayılı uçuşta uçağı denize indirirler. Bu bir ihmal midir? Uçak piste geri dönebilir miydi? Filmde pilota açılan davayı izleyeceğiz? Kendisini savunmasını ve yolcular ile mürettebatı nasıl ufacık bir yara almadan bile kurtardığını izliyor olacağız.

Sıkıysa Yakala (2002)

 

Hayatını farklı insanlar olarak yaşayan Frank Abagnale Jr. ve dolandırıcılığı ile kılıktan kılığa giren adamı yakalamaya çalışan FBI banka sahtecilikleri uzmanı Carl Hanratty’in kaçma kovalama hikayesini anlatıyor. Buram buram zeka kokan bu film de biyografi filmi. Hanks ve Dicaprio’nun bir arada izlemekten büyük keyif duyacaksınız!

Yeşil  Yol (1999)

Bir hapishanede idamını bekleyen ve iki küçük kızı öldürmek ile suçlanan mahkum John Coffey  ile hapishanenin gardiyanı Paul Edgecomb arasında geçen öyküye odaklanan filmde Edgecomb hastadır ve Coffey’in bazı üstün güçleri vardır. Gardiyanın mahkuma sorduğu “suçlu musun?” sorusundan sonra filmde gelişmeler yaşanacaktır.

Casuslar Köprüsü (2015)

Casuslar Köprüsü yine Spielberg ile Hanks’i bir araya getiriyor. Bir casusluk ve gerilim filmi.

Kaptan Phillips (2013)

Yine biyografik bir baş yapıt ve Tom Hanks. Ticari deniz kaptanı Richard Phillisps’in 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından rehine alınmasını ve kaptanın bu süreci nasıl yönettiğini anlatan bir film.

Forrest Gump (1994)

Epik romantik bir komedi filmi. Dönemin sorunları karşısında kendi hayatı için farklılık yapan Forrest Gump’ın yaşamını konu alıyor. Film bir uyarlama. Öğrenme güçlüğü çeken ancak atletik olarak çok başarılı olan Gump’ın hem yaşamını hem dönemin sorunu izliyoruz.

Tom Hanks Son Filmi – The Post

Oyuncunun son filmi The Post bir grup gazetecinin “Pentagon Belgeleri” skandalını ortaya çıkarmasını konu edinen gerilim dolu dakikalar yaşayacağınız bir film.

Tom Hanks Filmleri 2017

The Circle

Spielberg /Belgesel

The David S. Pumpkins Halloween Special

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here