Neden uyuyoruz? bu soru çok aptal bir soru gibi geliyor, ama gerçek şu ki, bilim adamları henüz tam olarak bu sorunun cevabını çözemediler. Son birkaç on yıldır modern teknolojiyi kullanan araştırmacılar, beyin dalgalarını ölçebiliyor ve geceleri başımızın içinde neler olup bittiğini öğrenebiliyorlardı. Bu ölçümler sayesinde uyku ile ilgili ilginç bilgileri öğrenme fırsatımız oldu.

Uyku Hakkında İlginç Gerçekler

20. Bir çalışma, her gece sadece 6 ila 7 saat uyku uyumanın 8 saatten fazla olanlara göre daha uzun bir yaşam beklentisine sahip olduğunu gösterdi.

19. Hem balinalar hem de yunuslar kelimenin tam anlamıyla uykuya dalarlar. Beyinlerinin yarı küreleri dönüyor, böylece nefes almak için yüzeye çıkmaya devam edebilirler.

18. Uykusuzluk dünya rekoru, 1964’te 17 yaşında Randy Gardner tarafından 264 saat ve 12 dakika kırıldı.

17. Yetişkin bir tahtakurusu beslenmeden ve uyumadan bir yıla kadar yaşayabilir.

16. 2004 yılında Amerika’da 35 milyondan fazla uyku hapı reçetesi dolduruldu ve bu sayı önceki dört yılın iki katıydı.

15. Kör doğan insanlar hayal ettikleri zaman görüntüleri görmemekle birlikte, işitsel, dokunsal ve koku verici bir deneyim yaşarlar.

14. Bilim adamları neden tam olarak uyuma ihtiyacımız olduğunu anlayamadılar.

13. Ortalama bir kişi, gece yaklaşık altı kez uyanır.

12. İnsanların% 12’si siyah beyaz rüyalar var. Renkli televizyondan önce, sayı% 75 idi.

11. Rüyanızda sadece daha önce gördüğünüz yüzleri hayal edebilirsiniz.

10. Uvulopalatopharyngoplasty, boğazı sıkarak horlamayı gidermek için kullanılan bir cerrahi işlemdir. Olası yan etkiler sesinizin tonunda değişiklik yaşama ihtimalidir

9. Eğer uykuya dalma süresi beş dakikadan daha az zaman alırsa, muhtemelen uykudan mahrum kalırsınız. İdeal süre yaklaşık 10 dakikadır.

8. Bilim adamları, koyun saymanın kendini uyutmak için etkisiz olduğunu belirlediler.

7. Öldüğünüzde hayatının yaklaşık 1 / 3’ü uyumuş olacaksınız, bu da ortalama insanın yaklaşık 25 yılıdır.

6. 16 saat boyunca uyumayan bir insanın performansı, kandaki alkol seviyesi% 0,05’e eşdeğer bir performans düşüşüne yol açar.

5. İngiliz ordusu, askerlerin vücut saatlerini sıfırlamak için bir yol bulmuştu, böylece retinalarında güneşin doğuşunu simüle ederek 36 saate kadar uyumazlardır.

4. Her 90 dakikada bir, REM uykusu sırasında, bir elektrik aktivitesi patlaması, beyin sapınız boyunca akar ve bu da rüya gördüğünüzde olur.

3. Ortalama bir insan hayatının 6 yılını uykuya dalarken hayal süresinde geçirir.

2. Challenger uzay mekiği felaketi, Çernobil faciası ve 1989 Exxon petrol sızıntısının tümü bir dereceye kadar uyku yoksunluğundan kaynaklandı.

1. Bu listede yer alan gerçekler de dahil olmak üzere, uyku hakkında bildiğimiz hemen hemen her şey, son 25 yılda öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here