Vajinismus hastalığı nedir: Sorusuna verebileceğimiz birden fazla yanıt bulunmaktadır. Öncelikle vajinismusun tanımını yapmakta fayda var: Vajinismus, vajina tabanlarında yer alan pelvis kaslarının penetrasyon (cinsel birleşme) sırasında istemsiz kasılarak birleşmenin gerçekleşememesidir. Bir başka tanıma göre vajinismus, istendiği halde vajina içine hiç bir yabancı cismin (eşin penisi, parmak, fitil, tampon, vb.) alınamamasıdır.

Bu semptomların sürekli devam etmesi haline de vajinismus hastalığı denilmektedir.
Hera Klinik olarak 16 yıldır tarafımızdan vajinismus tanısı konulan 6000 den fazla hastanın bulgularına göre; vajinismus, tanım itibariyle bir tek cümle ile açıklanması mümkün değildir. Dünya sağlık örgütü (DSÖ) tanımları, dünya standartlarına göre tanımlamalar yaparken, baz alınan kriterler ve görülen vaka sayısı, tarafımızdan tanı ve tedavisi yapılan vajinismus hastalarının çok altında kalabilmektedir. Bu nedenle vajinismus tanımlaması konusunda daha reel açıklamalar yapmakta fayda vardır.

Vajinismus Hastalığı Nedir? Tanımlamalar

Tarafımıza vajinismus şikayetiyle başvuran hastaların bir kısmı, penetrasyonu sağladıkları halde, penetrasyon esnasında acı-ağrı duyabilmektedir. Bu semptomlar göz önünde tutulduğunda vajinismusun, “vajina içerisine istenildiği halde yabancı bir cismin alınamaması” tanımı eksik kalmaktadır.

6000 den fazla hastanın bulgularına göre hareket edersek, yeni bir tanımlama yapmak faydalı olacaktır. Vajinismus dört farklı dereceden oluşmaktadır. Bu derecelere göre ayrı ayrı tanımlamalar yapmak daha sağlıklı olacaktır.

  • Ön sevişme ve klitoral orgazmda sorun olmadığı halde, birleşme esnasında vajinanın istemsiz kasılmasıyla birleşmenin gerçekleşememesi.
  • Herhangi bir fiziksel sorun olmadığı halde birleşme esnasında acı veya ağrı duyulması.
    Kişinin vajinayı tamamen yok sayması, cinselliği reddetmesi ve bununla beraber ilişkiye ve vajinayla ilgili her türlü aktiviteye karşı abartılı tepkiler verilmesi.
  • Kişinin vajina ve cinsellikle ilgili aktivitelerden abartılı bir şekilde kaçınması, basit jinekolojik değerlendirmeleri bile tamamen reddetmesi ve izin vermemesi.
  • Hastalığın seyrini ve yapısını doğru anlamak gerekir. 16 yıldır gözlemlediğimiz vajinismus hastalarının birçok ortak semptomuna tanıklık ettik. En önemli ve dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de vajinismus hastalarının aşırı gelişmiş “kontrol” mekanizmasıdır. Vücudunu kontrol etmek, cinsel deneyimi kontrol etmek ve buna bağlı olarak da kontrolü eşe bırakamamak.
  • Vajinismus hastalarının ortak özelliklerinden bir diğeri ise, cinselliğe tamamen kapalı olmak. Bu ortak özellik için geleneksel toplumsal ve aile yapıları tetikleyici unsurlardır. Burada kişilik yapısı en az toplumsal değerler kadar etkendir. Tarafımıza başvuran vajinismus hastalarının büyük bir çoğunluğu eğitim seviyesi yüksek ve rahat aile ortamında büyümüş olmalarına rağmen, cinsellikten korkma ve vajinaya dair ön yargıları dikkat çekicidir.
    Vajinismus özetle; kişinin istediği halde vajina içerisine hiç bir yabancı cismi alamaması veya aldığı takdirde bunun ağrılı-acılı gerçekleşmesidir. Zamanla kişinin kendisi ile ilgili farklı psikolojik sorunlara ve aldatma, boşanmalara kadar giden evlilik sorunlarına neden olabilir.

Vajinismus %100 tedavi edilebilir!

Vajinismusun derecesi, nedenleri ve yapılanması her ne şekilde olursa olsun modern tedavi yöntemleri sayesinde 3-4 gün gibi kısa bir sürede tedavisi mümkündür. Tedavi başarısı için kişinin kendisine ve terapistine duyduğu güven, sabır ve önerilen egzersizlerin harfiyen yapılması son derece önemlidir. Terapistin bu tıbbın çok özel konusundaki bilgi ve tecrübesi de tedavi kaderini belirlemektedir.

2 YORUMLAR

  1. Benimde bir aile dostum bu hastaliga yakalanmisti. avusturyada. onceleri normaldi cinsel hayati sonra dogurdu iliski kuramaz oldular. Allah herkesten korusun. ama acilisi da vajinasmus deniliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here