İşte Vajinismus’un Tedavi Rotası İşte Sizi Kurtaracak Çözümler

Kadınların korkulu rüyası olan vajinismus hastalığı yüzünden geçmişten günümüze dek birçok evlilik sarsıldı, sancılı süreçlerle birçok çift zor günler geçirdi… Adını sıkça duyduğumuz çiftlere zor günler yaşatan özellikle de kadınları psikolojik olarak yıpratan, kendini eşine karşı yetersiz hissetme ve suçluluk duygusu gibi hislerin oluşmasına zemin hazırlayan vajinismus hastalığını yazımızda derinlemesine inceledik ve sizi vajinismus kabusundan uyandıracak dipnotlar edindik… İşte vajinismus gerçekleri…

Vajinismusu Yaşayan Fakat Farkında Olmayan Çok Kadın Var!

VAJİNİSMUS KORKULU RÜYASINDAN UYANIN Halk arasında cinsel ilişkiye girememe olarak bilinen vajinismus hastalığı vajinal bir problemden kaynaklı olabileceği gibi psikolojik olarak da kendini gösterebilmektedir. Öyle ki birçok kadın bu problemi yaşadığı halde vajinismus gerçeğini kabullenememe ve bu gerçekle yüzleşmemek için doktora gitmeme gibi aslında oldukça riskli kararlar almaktadır. Çünkü bu bir vajinal problemse yapılacak olan cerrahi işlemler sorunu ortadan kaldıracaktır. Fakat birçok kadın bu süreçte kendini yetersiz, eksik, problemli olarak görmekte ve eşine karşı mahcup tavır takınıp çözüm sürecini yokuşa sürmektedir. Fakat bu tutum yanlıştır. Vajinismus rahatsızlığı özellikle Ortadoğu bölgesinde kadınların ikinci planda olduğu, gelir seviyesi düşük veya tam tersi gelir seviyesi yüksek fakat fazla strese maruz kalan eşiyle iletişimi iyi olmayan birçok kadında görülmektedir. Bu bir rahatsızlık ve eksiklik göstergesi değildir. Çünkü her rahatsızlığın çözümü olduğu gibi vajinismus rahatsızlığının da çözümü vardır ve her şeyden önce vajinismus gerçeği kabul edilerek bu süreç eşler ve doktor arasındaki kurulacak aktif diyalogla çözülmelidir. Eğer siz de ilişkiye girememe sorunu yaşıyorsanız bunun birçok sebebi olabilir ve bu sebebi doktorunuzla birlikte hareket ederek ortadan kaldırabilir cinsel hayatınıza sağlıklı bir şekilde kavuşabilirsiniz. Bu süreçte doktorunuz sorununuza fiziksel ve psikolojik açılardan yaklaşarak ilişki yaşayamama durumunun kaynağına inecektir. Fiziksel bir engel yoksa psikolojik terapi konusunda uzmanlara danışılıp sürece bir de psikolojik boyutuyla bakılacak ve tanı konulacaktır.

Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Vajinismus Korkulu Rüyasından Uyanın7 Birçok kadın ya vajinismus olduğunu kabul etmiyor ya da bu süreç ve belirtiler hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Peki siz ilişkiye girme aşamasında panik mi oluyorsunuz? Birleşme sırasında istekli olsanız da başaramıyor musunuz? Dikkat vajinismus’un temel belirtilerini gösteriyorsunuz! “Kocamı çok seviyorum onu çok istiyorum ama elimde değil olmuyor yapamıyorum” şikayetlerinin temelini vajinismus rahatsızlığı oluşturuyor. Vajinaya giren penisin kadına ağrı ve sancı olarak dönmesi ise kadını zor durumda bırakan bir diğer belirti. Beraberinde kadının hissettiği vajinal yanma, gerginlik, batmalar temel belirtilen arasında sayılıyor. Vajinismus yaşayan kadınlar jinekolojik muayeneye ya izin vermiyor ya da muayene sırasında oldukça kasılıyorlar. Cinsel ilişki aşamasında eşinden kaçma, bacaklarını kapatarak herhangi bir müdahaleye izin vermeme ve vücudun bu sırada el,kol,bacak gibi bölgelerinde çeşitli kasılmalar, sancılar ve spazmlar olması.. Tüm bunları yaşayan kadın bir de başarısız olma, yetersiz hissetme, eşinin gözünde küçük düşme gibi kaygılardan dolayı ilişkiden iyice kaçar ve cinsel istek kaybı yaşamaya kadar varan sürecin içine girer. Tüm bu belirtiler vajinismus olduğunuzun göstergesi olabilir. Fakat tam tanının konulması için lütfen doktora görünmekten çekinmeyin…

Tedavi Süreci Nasıl İşler

 

VAJİNİSMUS KORKULU RÜYASINDAN UYANIN3

Vajinismus rahatsızlığının tedavisi çok yönlüdür. Genellikle psikolojik olduğundan dolayı kişiden kişiye göre değişen tedavi metotları psikologlarca uygulanır. Şayet psikolojik bir sorundan kaynaklanmıyorsa fiziksel nedenler tespit edilerek cerrahi operasyonla sorun ortadan kaldırılır. Kişiden kişiye göre farklı tedavi yöntemleri uygulansa da belli başlı bazı yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin sadece bilgilendirme üzerinde yapılan bir tedavi. Kişi vücuduna karşı bilinçlendirilerek süreci bireysel olarak kendi kontrolü altına alır. Bunun yanı sıra davranışsal tedavi; çocukluk dönemi ve ebeveynler ile ilişkileri kapsayan dinamik tedavi, hipnoz ve telkin, en başta söylediğimiz gibi bir de kişiye özel karma bir tedavi yöntemi…Tüm bu bilgileri ve belirtileri kendinizde görüyorsanız lütfen bir doktora danışın. Bu rahatsızlık sizin eksikliğiniz veya utancınız değildir. Öncelikle tedaviye “kendinizi yetersiz hissetme” duygusundan kurtararak başlayın. Sadece Türkiye’de değil dünya geneline baktığınızda Birleşik Krallık’ta bile 15-64 yaş arasındaki kadınların %17’sinde yani 27 binden fazla kişide bu rahatsızlık görülmektedir. Genel bir çerçeve bize 1000 kadından 2’sinin vajinismus yaşadığını göstermektedir. Bu rakam az bir rakam değildir. Şayet tedavi için gönül rahatlığıyla doktora danışarak bu rakamı azaltabilir vajinismus kabusundan siz de uyanabilirsiniz!

Vajinismus Hakkında Şuradan Akademik Bilgi Edinebilirsiniz.

Vajinismus Nedir ? http://www.iliskiterapimerkezi.com/vajinusmus/

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Tedavisi Olanlar

6 YORUMLAR

  1. Ateş düştüğü yeri yakar. Bunun ne kadar zor, acı ve stres veren birşey olduğunu anlayamazsınız. Buradan makale yazmak kolay, ama yaşarken bunları dinlemek gerçekten çok zor. Gerçekten öyle basit bir konu değil.

  2. Kadınların cinsel hayatlarındaki en önemli problemlerden biri. Erteleme olmadığı sürece çözümü kesın, ama ertelememelisiniz.

  3. Vajinismus konusunda bana yardımcı olabileceğini düşündüğünüz psikolog var mı. Ama bu konuda çok yetkin olmasını istiyorum. Yani işinin ehli, yeni mezun psikolojisi öğrencisinden bahsetmiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here