Verimlilik nedir sorusunun tanımı: az girdiyle çok sonuç almaktır. Verimli çalışmak için bir çok şey yapıyoruz. Aslında bazen sadece çalışmak için yapıyoruz. Verimli olmak için yapılması gereken bazı şeyleri göz ardı ediyoruz. Ders çalışırken, iş yerine, bir proje hazırlarken bazen verimli olamıyor fazlasıyla vakit ve bu vakite eş değer para kaybı yaşıyoruz. Aslında hayatımızın her alanında kendimizi verimli hale getirmeliyiz. Kendimizi daha verimli hale getirmek için size 10 ipucu vereceğiz. Bunlar hayatınızın her alanını daha verimli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

1. Daha az zamanda daha çok şey yapın

Sahip olduğumuz tüm talepleri karşılayabilmemiz için gün içinde yeterli saat yok, dolayısıyla sahip olduğumuz zamanla daha üretken olmak için daha fazla şey yapabiliriz. Bunun için bir çalışma takvimi uygulamak doğru olacaktır. Yapılacakları bir kontrol listesine yazabilirsiniz. Bu daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Uygun Saatlerde Çalışın

Size uygun çalışma saatlerini belirleyin. İş yaşamı dışında yapacağınız tüm şeyleri daha zaman harcadığınız zamanlarda hayata geçirin. Örneğin; daha az zamanda daha çok dersi hangi saatte çalışıyorsunuz? Ya da temizlik yapmak için hangi zaman diliminde daha hızlısınız? Bunları belirleyerek bunları bu zaman aralığında yapabilirsiniz. Hafta sonlarını kendinize ayırırken yapmanız gereken şeyleri bu süreçlerde de yapabilirsiniz.

3. Son Ana Bırakmayın

Hiç bir işinizi son ana bırakmayın. Çünkü o son anda yapacağınız şey sizi yıpratabilir. Yani yapmanız gereken başka bir işle o iş çakışırsa stres olabilirsiniz ve bu da verimin düşmesine sebep olur. Verimliliği artırmak için her işi zamanında yapın.

4. Yaptığınız İşler İçin Süre Belirleyin

Yaptığınız işler için bir süre ve sınır belirleyin. Örneğin hafta sonu yazmanız gereken bir rapor var ve bu raporu yazmak için kendinize bir süre verin. Bu süreyi verirken gerçekçi olun. Ne az ne de fazla olmalı bu süre. Ve bu süre için bir saat belirleyin.

5. Önce Sevdiğiniz İşleri Yapın

Önce sevdiğiniz işleri yapın. Beyin bir işe başladığı zaman gerisini getirme konusunda isteklidir. Böylelikle istemediğiniz işler içinde bir adım atmış olacaksınız. İstediğiniz işler bitince hemen ardında yapmaya çok istekli olmadığınız bir işi yapın.

6. Kendinizi Motive Edin

Bir şey yaparken en önemli olan şey içsel motivasyondur. Dış çevre ve ödüller de bir motivasyon aracı olsa da yeterli değildir. Ders çalışırken arkadaşlarınızdan yüksek not almak için değil, yüksek bir ortalamam olursa kariyerimde bazı şeyler daha kolay olabilir gibi motivasyon araçları bulun.

7. Sıralama Yapın

Yapacağınız her şey için bir sıralama yapın. İşlerinizin sıkıcı kısmını bitirince kendinize sinema, tiyatro, arkadaşlarla buluşmak gibi sizi mutlu edecek ödüller koyun. Bu ödülleri kullanmak sizi bir adım ileriye götürecektir.

8. Farklı Şeyler Deneyin

Farklı hobiler ve aktiviteler deneyin. Bunu sürekli hale getirmek durumunda değilsiniz. Sadece zevk almaya ve yeni deneyimler tatmaya bakın.

9. Uyku ve Yeme Düzenine Dikkat Edin

Tüm hayatınızı etkileyecek en temel faktörler, uyku ve yemektir. Tüm fizyolojik ihtiyaçlarınız yeterli düzeyde karşılanırsa daha verimli olabilirsiniz. Verimlilik nedir sorusunu sorarken bu etkenleri de işin içine katmalıyız. Aslında verimlilik nedir sorusuna bir alternatifte: uykusunu almış ve yeterli düzeyde beslenmiş bir insanın az zamanda çok iş yapması olarak tanımlanabilir.

10. Stresten Uzak Durun

Olumlama ve pozitif enerji yoluyla stresten uzak durun. Stres verimi düşürür ve sizi sürekli uyuma, başka aktiviteler yapmaya iter. İşinizi sevdiğinizi, yapmakta olduğunuz iş için zamanı iyi kullanacağınız ve daha iyisini yapabileceğinizi düşünün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here