Hayatımıza derin bir şekilde nüfuz eden sosyal medya mecralarının ayrı ayrı etkileri ve özellikleri bulunuyor. Bu sosyal medya mecralarının en eğlenceli olanı ise bana göre; Vine. Çok kısa süreli videolarda kahkaha atabilmek, bazen videolarda kendinizi bulabilmek çok güzel. Gülmeye bu kadar ihtiyacımız varken hem bize ayna olan, hemde bizi bir üst seviyeden güldüren Evseksisi kullanıcı adıyla Kıvanç D. bu işi gerçekten çok iyi başarıyor. Sizin için merak edilenleri sorduk. Çok mütevazi cevaplar aldık. Ayrıca Avukat olan Kıvanç D’nin Vine çekiyor olması da müthiş güzel bir durum. Haydi gelin hep beraber bu keyifli röportajı okuyup Kıvanç D’yi yakından tanıyalım.

Röportaj: Hilal İpekçi

evseksisi

Evseksisi kullanıcı adıyla tanıdığımız fenomen gerçekte nasıl birisi, biraz kendinden bahseder misin?

Öncelikle kıymetli zamanınızı ayırdığınız size ve ekibinize teşekkür etmek isterim.

Aslında sosyal medyada çok takipçili kişileri; gerçekte ve sanal mecra’da diye ayırmanın doğru olmadığını, böyle bir ayrımı haklı gören kişilerin de, paylaşım yapmış oldukları mecralarda samimi olmadıklarını düşünüyorum.

1988 Ankara doğumluyum ve halen Ankara’da yaşıyorum. Herkes gibi eğlenmeyi, gülmeyi seviyorum. 2010 senesinde Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Mezun olduğum bu tarihten beri, Ankara’da ortağı bulunduğum bir hukuk bürosunda halen avukatlık yapmaktayım.

 Avukatlık mesleğini gerçekleştiren birisi için cesaret isteyen bir durum Vine fenomenliği, hiç çekindiğin oldu mu?

Tabi ki çekindiğim çok oldu. Ancak bu korku ve tabuların hem kendi açımdan hem de toplum açısından zamanla aşılacağına ilişkin güçlü bir inancım var.Evseksisi (3)

Peki, müvekkillerin Vine fenomeni olduğunu öğrendiğinde yada bildikleri zaman nasıl tepki veriyorlar?

Müvekkil portföyüm genelde yaşını başını almış insanlar. Dolayısıyla bu mecralardan bi-haberler. Eşimiz, dostumuz sağdan soldan öğreniyor tabi. Genel olarak olumlu eleştrilerin geldiğini söyleyebilirim.

İçdünyanı nasıl tanımlarsın. Daha çok Vine’da gördüğümüz gibi misin yoksa Avukat kimliğinle ile mi kendini tanımlarsın?

İç dünyam çok eğlenceli, gelsenize 🙂

 Vine fikirlerini nasıl üretiyorsun?

Vine 2013’ün ilk aylarında çıkan bir uygulama. O zamanlar hesap oluşturduğumda “SEARCH” kısmına Mehmet, Ayşe isimlerini yazdığınızda inanın Türk kullanıcı çıkmıyordu. Vine uygulamasındaki hesabım o kadar eskidir. Yeni yeni Türk takipçilerin çıkması, aralardan birkaç kişinin sivrilmesi, keyifli işlerin yapılması bu mecrayı eğlenceli hale getirdi. O dönemler ciddi ciddi çekeceğimiz Vine’ları kurgulayıp üzerine kafa yoruyorduk. Ancak son 3 aydır bu hevesimi yitirdiğimi söyleyebilirim.

Evseksisi (2)İzleyince bizi güldüren, film yapımının klişelere bağlandığı dönemin filmlerini Vine’larına konu alıyorsun, Türk filmleriyle aran nasıl?

Eski Türk filmlerine bayılıyorum. Gülşen Bubikoğlu ve Tarık Akan filmlerinin ise ayrı bir yeri var bende. Tüm bu türk filmlerinden daha çok, müzikleri ile daha alakadar olduğumu söyleyebilirim. Vine’da çekmiş olduğumuz “Hayatım olmuş Türk Filmi” serisinin çıkış noktası da, ben bu müziklere bir şeyler çekebilirim mantığıyla olmuştur.

Müzikle aran nasıl?

-Müzikle aram gerçekten çok iyi. Ancak Türkçe müzik üzerindeki ilgi ve alakamın 90’larda kaldığını söyleyebilirim. Dolayısıyla Türk müzik sektörü ve zevklerim, beni yabancı müzik dinlemeye itiyor.

Beatbox’a ilgin var gibi, nedir bu ilginin sebebi?

Beatbox’a ilişkin hiçbir yeteneğim yok. Marcuz Perez adlı Vine kullanıcısını çok önce keşfetmiştik. O zamanlar takipçisi 10.000 civarlarındaydı, şimdi ise 1.500.000 dolaylarında. Biz Marcus Perez Vine’larına remake yaptıktan sonra Türk kullanıcıları tarafından ciddi anlamda takip edilmeye başlandı. Hatta bu Vine’ları çektikten sonra #marcusperez hashtag’i, Vine trend hashtag sıralamasında sürekli trend topikte yer alıyor.

Sence Vine’da yeteri kadar kaliteli video üretiliyor mu?

Bu sorunun yanıtı, Vine’dan ne beklediğinize göre değişir. Ancak kaliteli video skalasının gün geçtikçe düştüğünü söyleyebilirim.

Vine severek takip ettiğin kişiler kimler?

Vine hesabımda yaklaşık 300 kişiyi takip ediyorum. Bu liste içerisinde yerli ve yabancı kullanıcılar var. Bunlardan bazılarını zoraki, bazılarını ise cidden severek takip ediyorum. Burada bir isim vermem doğru olmaz, ancak Vine’a yeni gelen güncelleme ile kullanıcıları favori listenize ekleyebiliyorsunuz. Favoriye eklemiş olduğunuz kişi Vine paylaşır paylaşmaz ise telefonunuza bildirim geliyor. Favoriye almış olduğum birkaç kullanıcı var, onu söyleyebilirim.

Evseksisi (1)

11- Son olarak, Vine’da yeni video çekmeye başlayanlara fenemonlik yolunda ne yapmalarını tavsiye edersin.

– Fenomen olmak için cidden bir gereklilik görmüyorum. Ben sadece her kulvarda güçlü olmayı seven bir insanım. Sosyal medyada da takipçilerim sayesinde ciddi bir güce sahibim. Dolayısıyla söz konusu sosyal medya hesaplarımın sahibi her ne kadar ben olsam da, asıl sahipleri takipçilerimdir. Onlardan bana herhangi bir şekilde gelen ve beni etiketledikleri güzel videoları, tweetleri hesaplarımda elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum.

22 aydır Vine kullanıcısıyım ve anladığım kadarıyla insanlar, takip edecekleri kişilerin sadece ama sadece kendisini eğlendirmesini istiyor. Dolayısıyla fenomen olma yolunda kararlı şekilde ilerlemek isteyen kişilere tavsiyem; özgün, yaratıcı ve eğlenceli içerikler hazırlayıp, bir şekilde keşfedilmeyi beklemeleri olacaktır.

 Evseksi’nin Bazı Vine’larıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here