Sosyal medyanın en eğlenceli uygulaması olan Vine’da farklı karakter tiplemelerine ek olarak farklı  efekt uygulamaları da kullanılıyor. Yurt dışının fark yaratan ismi  illüzyon ile Zack King . Ülkemizde ise Barış Çetiner’in efektli Vine’ları çok eğlenceli. Barış’ın mizahı ile renklenen videoları izlerken gülmekten kendinizi alamıyorsunuz. Eşi ile çektiği Vine’ları ile bize ayna olan, Vine’da kullandığı efektlerle bizi şaşırtan Barış’a merak ettikleriniz sorduk. Gelin hep beraber bu keyifli röportajı okuyalım.

Barış Çetiner Röportaj

Röportaj: Hilal İpekçi

Barış Çetiner Kimdir?

Ben 1984 yılında hayata Bakırköy’de gözlerimi açtım. Sırasıyla Kartaltepe İlköğretim Okulu, Osmaniye Ortaokulu, Bakırköy Yahya Kemal Beyatlı lisesi ve ardından İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni bitirdim Metalürji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum 2,5 yıllık evliyim.

Abiminde Bilgisayar Mühendisi olması nedeniyle bilgisayara ilgim her zaman üst seviyedeydi üniversite yıllarında yaptığım forum sitesiyle Web Tasarım konusunda kendimi geliştirdim ve bu günlere geldi .

Onun dışında profesyonel basketbol oynadım, spor yapmayı çok severim her hafta futbol oynarım bununla beraber enstrüman olarak gitar çalıyorum öğrencilik yıllarımda taksimde sahne almışlığım bile var. 🙂

Daha detaylı olarak kendi sitemde de anlattım.

 

unnamed (2)Biraz işinden bahseder misin? Byc Media nasıl bir şirket ve sen Proje yöneticisi olarak neler yapıyorsun?

Byc Media olarak neler yapıyoruz, ana yaptığımız iş Web  Tasarım; kurumsal firmalara, kişilere , kurumlara Web  siteleri yapıyoruz bununla beraber ; yazılım , basılı materyal tasarımı , Google reklamları yönetimi( adwords) ,sosyal medya hesaplarının yönetimi gibi işler yapıyoruz.

Ben ise şirketin ortağıyım Yiğit Çetiner’le beraber aynı zamanda görevim müşteriler ile ilişkileri sağlamak ve SEO  uzmanıyım gerçi gerektiğinde Web  Tasarom , Video Edit, fotoğraf çekimine kadar her işi yapıyorum. Adobe ürünlerini iyi kullanırım ( Photoshop, Premiere)  SEO’yu size biraz açıyım arama motorlarına belirlenen kelimelerde müşterilerimizin üst sıralara çıkması için çalışmalar yapıyorum. Web sitemiz bakın hemen reklam yaptım. 🙂

 

Yaptığın iş ikna kabiliyeti ve sabır gerektiriyor, sen nasıl birisin bu konuda?

Evet dediğiniz gibi ikna kabiliyeti gerektiriyor şirkette müşterilerimizle en çok muhattap olan kişi benim ve yaptğımız işleri büyük sabırla bilgisayardan hiç anlamayan müşterilerime daha iyi sabırla anlatıyorum Size ufak bir anımı da paylaşayım Tornacı bir mustafa abim vardı severim kendisini doğal olarak bilgisayardan ve web sitelerden pek anlamıyordu web siteniz varmı abi diye sorduğumda arabanın üzerinde yazıyor adres ordan bak barış var tabi ayıpsın diyerek aracını gösterdi arabanın üzerinde ………@hotmail.com gibi bir mail adresi yazıyordu,  döndüm dedimki abi dedim sizin site çok iyi bende mail adresi aldım bravo dedim tebrik ettim işin geyiği tabi sonra hemen durumu kendisine açıklayıp kendisine güzel bir web site yaptık tabi J

Gelelim Vine çekme hikayene? Nasıl başladın Vine çekmeye?

Sosyal medyaya meraklı biri olarak yeniliklere acıktım vine’ıda indirip izlemeye baslamıstım tabi Vine  cekmek için geç kaldım. O ayrı 🙂 Facebook’da komik kısa videolar görüyordum Vine  falan diye dedim bu Vine nedir uygulamayı telefona indirdim çözmem zaman almadı o zamanlar baya bir süre sadece izleyiciydim, izliyordum yabancı fenomenler Türk fenomenler takip ediyordum sadece 2013 eylüldü sanırım dedim bende çekeyim, bizim ofis ortamında gerçekten çok komik muhabbetler dönüyor ve arkadaş çevremde gerçekten çok neşeli komik insanlar var ve ben Vine  çekmeye  basladım bunun dışında  farklı olarak bir konsept çıkarttım bilgisayar oyunları gerçek  olursa temalı yaptığım  Vine’ları  insanlara çok değişik geldi ve beğenildi .

İnsanları biraz olsun güldürebildiysek ne mutlu bize.

Yaptığınız iş gereği sosyal medyaya hakimsin, fenomen olma konusunda işin etkili oldu mu?Barış Çetiner

Tabiki olmuştur. Sosyal medyayı sürekli takip ediyorum fenomen komik videoları ilk izleyenlerden biri olurum malzeme cıkarma konusunda önemli bir sey tabi onun dısında işimde tabiki etkili oldu.

İyi kullandığım Adobe Premiere, Photoshop Vine videolarımı düzenlerken de yoğun olarak kullanıyorum bunun dışında After Effect programında kuzenim Yiğit Çetiner gerçekten iyidir onunda bir çok videoda düzenlemesi olmuştur.

Ufak bir anım İş toplantısı için büyük bir firmaya gittiğimde ordaki 35 yaşlarındaki yönetici beyin beni tanıyıp aa barış çetiner diyip resim çekilmesi çok hoşuma gitmişti. 🙂

Peki, sosyal medyada ünlü olmanın işine pozitif katkıları neler?

Sosyal medyada ünlü demiyelimde takip edilen bir kişi olmak işime pozitif olarak katkısı oldugunu düşünüyorum bir çok müşterim beni aynı zamanda takip ediyor toplantılardan önce vinelardan bahesdiliyor bir samimiyet ve mizah girince işin içine tabiki işlerde daha pozitif oluyor.

Ufak bir anım İş toplantısı için büyük bir firmaya gittiğimde ordaki 35 yaşlarındaki yönetici beyin beni tanıyıp aa barış çetiner diyip resim çekilmesi çok hoşuma gitmişti. 🙂

Aslında Deli Bekir gerçek.

Deli Bekir tiplemesi nereden geldi aklına?

Deli Bekir tiplemesi nereden aklıma geldi? Çok eski bir Vina’da  huni alıp bir para sayma Vine’ı cekmiştim pek tutmadı aslında ama huni  hala ofiste duruyordu bir gün aklıma deli tiplemesi yapalım dedik karakter yaratalım birkaç vine cekelim dedim isminide eşim söyledi deli bekir olsun diye Bakırköy Osmaniye’de bizim bi Bekir Abi vardı oradanda esinlendik aslında deli Bekir gerçek. 🙂

Bazı Vine’larında görsel hileler var, kim ve nasıl hazırlıyor bu görsel hileleri?

Yukarıda da anlattığım gibi hile demeyelim ama görsel olarak programlarla istediğimizi ekleyip çıkartabiliyoruz. Buradan Vine’ların  altında bana soranlara toplu bir cevap olsun Arkadaşlar Vine’lardaki müzik yavaşlatma  hızlandırma videoya bir grafik koyma onu hareket ettirme gibi işleri “Adobe Premier” programıyla yapıyorum onun dışında daha Effect gerektiren videolarında örneğin; Halil Söyletmez’in mermiye kafa attığı  Vine  benim 20k ateşli olan Vine gibi Rffectleri ise Adobe After Effect programı ile yapıyorum bu programlar telefonda yok Pc ve Mac’de  yapıyoruz. Toplu bir cevap vermiş oldum sizlerede çok teşekkür ederim bu fırsatı verdiğiniz için.


Vine’da hatırı sayılır bir takipçi sayın var, nasıl geri dönüşler alıyorsun? Eşinin kıskandığı durumlar oluyor mu?

Barış Çetiner

Takipçilerimden bana yazan herkese cevap vermeye çalışıyorum veya diğer platformlarda da beni ekleyip soru soranlara her zaman diyalog içindeyim sağ olsunlar  yorumlar çok  güzel arada herkese olduğu gibi kötü yorum yapanlar az miktarda çıkıyor o duruma yapacak bir şey yok. Eşim konusuna gelince ilk başlarda sevmiyordu Vine konusunu şimdi alıştı herhangi bir kıskanma durumu yok zaten gördüğünüz gibi beraberde Vine  çekiyoruz.

Vine fikirlerini nasıl üretiyorsun?

Vine fikirlerim günlük hayattan arkadaşlarımla olan diyaloglardan, bulunduğum spor organizasyonlarından aklım geldiği anda not alıyorum telefonuma daha sonra uygun ortamı oluşturup çekiyoruz. Bazen doğaçlamada oluyor tabiki . Etrafımdaki ofisdeki arkadslarımla zaman gecirirken muhabbet arasında aa bunun vineı cekilir diyip not aldıgım cok oluyor. Ofiste umut duran , yiğit çetiner arkadaşlarımdan yalçın sepil ,cihan demir ile beraber fikir ürettiğimiz oluyor ve tabiki eşimde yardımcı oluyor onlara buradan teşekkür ediyorum.

Çekipte beğenmediğin Vine’lar etkileşim alıyor mu?

Bazen hangi Vine tutar hangi Vine tutmaz bilemiyoruz örneğin Whatsapp  yazıyorda yazıyor diye bir Vine’ım var onu çektim 1 hafta atmadım bir kaç  arkadaşıma da sordum nasıl diye ehh normal işte falan dedik attığımda çok etkileşim aldı, şaşırmıştım.

Hangi Vine ne kadar beğeni yada paylaşım alacağını önceden tahmin edebiliyor musun?

Gerçekten edemiyorum en azından bu tutar diye tahmin ettiğimiz oluyor ama örneğin benim düşen bebek Vine’nının 76 bin like 50 bin revine alacağını hiç düşünmemiştim.

Bu işin içinden birine soralım istedik, bizim için sosyal medyayı değerlendirir misin?

Günümüzde sosyal medya çok önemli bir konuma hayatımızın bir parçası haline geldiğini çok rahatça söyleyebiliriz. Herkesin elinde bir akıllı telefon evlerinde pc ler sürekli online bir hayatımız oluyor ve sürekli yeni bir sosyal medya ürünü cıkıyor ve cıkıcakta artık reklamlar bile sosyal medya üzerinden kullanıcılara çok rahat ulaşıyor.Arkadaşlarımızı aramak yerine instagramdan snapchatten ne yaptıgını cok rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. Ama su var arkadslarımızla bir araya geldiğimizde sıcak sohbetten güzeli yok sosyal medyayı hayatımızda mesafesini her zaman bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Röportaj için sizlere çok teşekkür ediyorum saolun.

Barış Çetiner’in Bazı Vine’larıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here