Vine’da kahkahalarla güldüğümüz kişilerden biri de Uğur. Onun Vine’larını izlerken her bir karakter için farklı bir kişi oluşturduğunu görebiliyoruz. Ailemizden biri gibi olan Uğur’un Vine’larını izlerken onu kendimize daha yakın buluyoruz. Bu düşünce elbette ortak,  Uğur ; “bizim eve mi geldin sen” diye yorumlar alıyor. Çok içten cevaplar veren Uğur’u yakından tanımak ve neler yaptığını öğrenmek için röportajı okumanız yeterli. Keyifli okumalar.

Röportaj: Hilal İpekçi

uğurcanakgül

Uğurcan Can Akgül kimdir? Biraz kendinden bahseder misin?

Uğur Can  Akgül; Muş Erzurum ortak yapımı 21 eylül 1990 Kocaeli ( İzmit ) doğumludur. İşçi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmişim. Annemin anlattığına göre ufakken çok aşırı dışa açık konuşkan bir çocukmuşum. Öyle ki hatta bazen çocuklarla oynamayı bırakır eve gelen amcalarla dedelerle konuşurmuşum. Daha sonradan evin kalabalık olmasından sanırım yavaş yavaş içime kapanmaya başlamışım.Okula başladım 3. sınıfa kadar işler iyi gidiyordu diyebilirim ta ki  1999  17  ağustos depremini yaşayasıya kadar. Depremin ardından İzmir’e taşındık filan o zamandan sonra okulda oldum olası pek başarılı olamadım yani bir günde eve elimde teşekkürle veya takdirle gidip annemi babamı gururlandıramadım. Liseye başladığımda lise 3 seneydi, ben 5 senede bitirdim 🙂 Tiyatroyla uğraştım, sonra yurt içinde ve dışında üniversite okuma deneyimlerim oldu ama hiç birini bitiremedim. Şimdilerde boş zamanlarımda babama ait şirketin işleriyle meşgul oluyorum ama sanırım Vine git gide hayatımın merkezine oturup beni bir yerlere doğru götürüyor 🙂

Babaların hepsi çok enteresan adamlarmış, sürekli ”aynı benim babam, bizim eve mi geldin sen?” tarzında çokça yoruma rastladım.Vine'ın Bir Numaralı Ağır Abisi: Uğur Can Akgül

Sende bir ağır abi havası var, bunu baba rolünü oynadığın Vine’larında çok iyi yansıtıyorsun, gerçekte nasıl birisin?

Dışarıdan insanlar sürekli olarak çok havalısın, sertsin, ağır abi gibisin tarzında çok şey söylüyorlar. İçimdeki Uğur aslında çok çocuk birisi, ilk söylediklerinde çok tuhafıma gidiyordu ama şimdilerde alıştım.Sanırım dışarıdan nasıl göründüğümün farkında değilmişim. Baba rolünü oynadığım Vine’lara gelince, dünyadaki bütün babalar çok tuhaftır ama benim babam bir başka enteresan adamdır.Akıl sır almaz konuşmaları ve hareketleri var. Önceleri bunları aile içinde anlatırdım veya yapardım gülerdik, Vine çıkınca dedim burada da yapayım… Ama Vine’a atınca şunu fark ettim demek ki bir tek benim babam böyle değilmiş.Babaların hepsi çok enteresan adamlarmış, sürekli ”aynı benim babam, bizim eve mi geldin sen?” tarzında çokça yoruma rastladım.

Nasıl fenomen oldun? Başlarken aklında fenomen olma düşüncesi var mıydı?

Vine uygulamasını ilk izlediğimde ne yalan söyleyeyim hiç benimsemedim. Çekenlerede nasıl ayar oldum anlatamam ama daha sonra izleye izleye hoşuma gitmeye başladı dedim onlar eğer yapabiliyorsa sende yapabilirsin. İşin doğrusu başarılı olacağımı düşünmüştüm ama bu kadar büyük bir kitleye ulaşacağıma ihtimal vermemiştim.

Merak edilenler arasında olanlardan soralım, Halil  ve Aykut’la tanışma hikayen nedir?

Vine çekmeye ilk başladığım sıralarda; bir gün Halil’in yorumunu gördüm.” kardeşim Twitter’dan bana bir ulaş istersen” tarzında bir yorumdu. Halil’in Vine’larını biliyordum ama İzmir’de yaşadığını bilmiyordum.O da sanırım kendine yandaş arıyormuş 🙂 konuştuk filan kanımız çok ısındı birbirimize. Beraber vine çekmeye başladık ve biraz biraz yükseldik daha sonra Aykut Vine’da bir çıkış yakaladıktan sonra mesaj attı bize. Tanıştık, falan derken bir baktım ki birbirimize öyle bir kenetlenmişiz ki o 3 Vine çeken adam Vine bir yana kardeş olmuş gitmiş.

Bir süre tiyatro topluluklarında yer aldın, biraz bahseder misin ve tiyatroya devam mı?

2004’ten 2010’a kadar çeşitli tiyatro topluluklarında yer aldım. Aslını söylemek gerekirse ufaklıktan beri hedeflerim vardı. Bi gün dedimki boşver Uğur olmayacak yani bir şeyler olacaksa bile bu İzmir’de  ve tiyatroyla olmaz yol yakınken dön dedim ve 2010’dan bu yana tiyatroyla alakam kalmadı bazen arkadaşları görmeye gidiyorum sadece.

Ailen ve çevren nasıl karşıladı fenomen olmanı. Tavırlar veya tepkiler değişti mi?

İlk başlarda annem küfür etmeme çok kızıyordu babamda öyle. Çevremdeki insanlar ise çok güldüklerini söylediler. Yükselmeye başlayınca o Vine’ları küfürlü diye izlemeyen annem bir baktım mutfakta açmış kahkahalar içinde izliyor.

Vine çekiyorsun peki, çok Vine izler misin?Vine'ın Bir Numaralı Ağır Abisi: Uğur Can Akgül

Vineye ilk başladığım zamanlarda çok, çok fazla Vine seyrediyordum. Şimdilerde ise girdikçe yabancıların çektikleri Vine’lara bakıyorum.

Güldürmek mi kolay gülmek mi diye zor bir soru soralım. 

Genel olarak düşünürsek mevcut bir şeyi izleyerek, dinleyerek gülmek daha kolay tabi. Zaten insanlar gülmek istiyorlar ve gülecek bir şeyler arıyorlar.İnanın insanların kredileri o kadar yüksek ki yeter ki biraz pırıltı olsun, gülmeleri için yeterli. Güldürmeye gelirsek eğer  bizim mecramızdan bahsediyorsak karşındakini güldüre-bilmen için onun bildiği bir şey üzerinden gitmen gerekiyor ki izleyen kişi gülsün. Bu da zor bir şey tabi hep işlenmemiş konuyu bulman gerekiyor.Sürekli bir arayışta olman gerekiyor. Bizim mecramız dışında genel olarak güldürmeye gelirsek orda da  güldürmek zor ama işler o tarafta biraz daha güzel çünkü illaha izleyicinin bildiği bir şey üzerinden gitmek zorunda değilsin. Çeşitli metotlarla çok daha kolay güldürebilirsin. Hele ki büyük kitlelerin beraber izlediği, tiyatro vs. gibi aktiviteler gibi bir şey olursa tadından yenmez çünkü gülmek bulaşıcıdır 🙂

Oyunculuk teklifleri alıyor musun? İleride oyuncu olarak seni televizyon yada sinemada görecek  miyiz?

Evet gelen teklifler var. Bilmiyorum yani büyük konuşmamak lazım ama ben inanıyorum çok başarılı olacağız.

Hatta bir ara dedim ki Uğur sen komik değilsin lan galiba

Aldığın negatif yorumlar karşısında tavrın ne oluyor? Başlarda nasıldı tepkin ve şimdi durum ne?

Ben bu tip durumlara alışığım Vine’dan öncede 10 dakikalık konuşmalar yapıp Youtube veya Facebook’a atıyordum.İlk o zaman kötü yorumları görmüştüm çok üzülmüştüm. Hatta bir ara dedim ki Uğur sen komik değilsin lan galiba. Sonradan anladım ki İnternet ortamındaki yorumlar pek sağlıklı değilmiş yani bu herkese yapılan bir şeymiş. Vine’da çok fazla kötü yorum yapıldığına rastlamıyorum ama olursa da okuyorum hatta mantıklı  bir yorum yapılmışsa silmiyorum.

Gelecekte ne yapmayı düşünüyorsun?

Seri komedi filmleri çekip gişede kuyruklar yaratan bir adam olmak isterim tabi nasipte varsa.

Yaptığın iş her neyse en iyisini yapmaya çalış zaten eğer o iş iyiyse bir gün hak ettiği yeri alır.

Son olarak, Vine’da fenomen olmak artık zorlaştı, fenomen adaylarına ne gibi tavsiyeler verebilirsin.

İlk başladığında kitlen olmadığından Vine paylaşsan da kimse göremez.Birilerinin görmesi için gündem konuları var mesela örnek olarak atıyorum;

” #Hashtag ” bu tarz başında kare işareti olan ve keşfet bölümünde bulunan konular var çektikleri Vine’lara bu Hashtag’ları etiketlerlerse insanlar o konu başlıklarına girip belki onların takipçileri olabilirler. Bu bilginin ardından son olarak şunu söylemek isterim. Ben buraya ne yazarsam yazayım aslında bence işin özü şu; Yaptığın iş her neyse en iyisini yapmaya çalış zaten eğer o iş iyiyse bir gün hak ettiği yeri alır.

Uğur Can Akgül’ün Bazı Vine’ları


1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here