Woman with fat abdomen area isolated on white

Diyet, kilo vermek için hem erkekler hem kadınlar tarafından uygulanan beslenme programlarından olsa da kadınların çok daha kolay kilo alması ve çok daha zor kilo vermesi nedeniyle genelde kadınlara mal edilen ve kadınların sahiplendiği bir kavramdır. Her kadın muhtemelen hayatının bir döneminde diyet yapmaya çalışmış, en azından yediklerine dikkat etmiştir. Ancak çoğunlukla en başa döneriz ve kendimizi diyet yaptığımız süre boyunca mahrum bıraktığımız en özlediğimiz fast food restoranının masasında bulmuşuzdur.

Peki bunun sebebi ne?

Hemen söyleyelim, bunun sebebi yanlış diyet yapmak. Çünkü aslında insan vücudu çok yemeye, yağlı yemeye, şekerin aşırı kullanımına alışkın değildir. Bu tip şeyler yaptığınız zaman vücudunuz alışılmışın dışında çalışır. Bir şeyleri eritir, bir şeyleri eritemez ve bu da kilo alımına neden olur. Diyet dediğimiz aslında vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde beslenmektir ve siz kulaktan duyma bilgilerle beslenme işine kalkışırsanız, kısa süre içerisinde sağlıklı beslenmeden nefret edebilirsiniz.

Şimdi size yanlış bir diyetin içerisinde olduğunuza dair en önemli 9 işareti sıralayacağız. Eğer bunlardan biri dahi diyetinizdeyse en kısa süre içerisinde bu diyetten bıkacağınıza, bıkmayıp devam etseniz dahi bir süre sonra verdiğiniz kiloları geri alacağınıza emin olabilirsiniz.

9. Kronik Rahatsızlık Belirtileri

Mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı… Bunlar pek çoğumuzun açken yaşadığı durumlardır. Ancak kabul edelim ki pek çoğumuz birazcık aç olduğumuzda değil, çok aç olduğumuzda yaşarız bu belirtileri. Eğer diyet yaparken bu belirtiler sizde kronik hale gelmişse vücudunuzu yeterince besleyemiyorsunuz demektir. Bu tip belirtilerde acilen bir uzmana danışılmalı.

8. Yeterince Su İçmemek

Eğer yeterince su içmiyorsanız yanlış yoldasınız. Yeterince su içme deyince herkesin aklına iki litre gelir ancak herkesin yaşamdaki hareketliliği, kilosu farklıdır. Bu nedenle en az iki litre diyelim ancak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarı daha fazla olabilir.

7. Bir Besin Grubunu Beslenme Programından Tamamen Çıkarmak

Artık kanıtlandı, sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için tüm besin gruplarını beslenme programınıza dahil etmeniz gerekiyor. Sağlıklı seçenekleri tercih ederek her öğün tabağınızda karbonhidrata, proteine ve yağa yer vemeniz gerekmekte. Çünkü hepsi vücudumuzun doğru bir şekilde çalışması için gerekli.

6. Spor Yapmamak

Spor yapmadan olmaz. Çünkü her ne kadar günlük yaşantınızda hareket etseniz de bu spor yerine geçmez çünkü vücudunuz zaten sizin günlük yaşamınızda yapmış oldupunuz harekete alışkındır, dolayısıyla bu size kilo verdirecek kadar bir kalori kaybına sebep olmaz. Vücudunuzu şaşırtmalı ve sporu yaşamınıza dahil etmelisiniz. Ayrıca kilo verirken aynı zamanda sıkılaşmak için spor şarttır.

5. Light Ürünlere Güvenmek

Üzerinde light yazan ürünlere kanmayın. Birçoğunun içinde yağ miktarı azaltılırken şeker miktarı fazlalaştırılır, ya da şekerden çok daha zararlı tatlandırıcılar kullanılır. Bu da uzun vadede hem kilo alımına neden olabilir, hem de çeşitli sağlık sorunlarına.

4. Sağlıklı Diye Aşırı Yemek

Her şeyin bir ölçüsü vardır. Tam buğday unuyla, az şekerle ve az yağla yaptığınız bir kek normal keklere göre daha az kalori içerebilir ancak kalorisi az diye oturup bir tepsiyi yemeyi gerektirmez. Kilo vermenin en önemli ve en geçerli yöntemi ölçülü beslenmektir.

3. Bir Kaçamakla Tüm Diyeti Mahvetmek

Bilirsiniz pek çoğumuzun yaptığı bir şeydir, diyeti bir kere bozunca asla devamını getirmemek… En nihayetinde hepimiz insanız hepimiz bu sağlıklı beslenmeye alışırken pek çok şeye özlem duyabiliriz ve kaçamak yapabiliriz. Önemli olan kaçamaktan sonra diyete aynen devam etmek ve hiçbir şey olmamış gibi davranmaktır.

2. Sürekli Tartılmak

Haftada bir tartılmak en sağlıklısı. Çünkü siz her ne kadar diyete uysanız da önceki günden kilolu çıkabilirsiniz, bu sizin kilo veremediğinizi göstermez. Kiloda bu tip dalgalanmalar hep olabilir.

1. Ve en önemlisi…

 

Tartıya bağlı kalmayın. Spor yapıyorsunuz, diyete uyuyorsunuz fakat hala istediğiniz kiloda değil misiniz? Aynaya bakın! Nasıl görünüyorsunuz? Şikayet ettiğiniz fazlalıklar gitti mi? Artık görüntünüzden memnun musunuz? Kendinize hedef olarak belirlediğiniz bir kilo gerçekçi olmayabilir, bunun yerine görüntünüze odaklanın, bedeninize odaklanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here