Filmleri sizin için eşsiz kılan ne? Eğer benim gibi siz de vurucu sonları seven izleyiciler iseniz vurucu sonları ile biten ve bir süre üzerine düşünmemizi sağlayan duygusal film önerileri de olabilecek bu filmleri sizler için derledik. İzlenmesi gereken en iyi filmler listesi de olabilecek bu filmleri ve yönetmenlerinin diğer filmlerini izleyerek kendinize bir film kültürü oluşturabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; bir filmin vurucu son olması için illa ki katilin o hiç beklenmedik kişi olması gerekmiyor. Hayata dair düşünmemizi, sorgulamamızı sağlayacak belki de bize karmanın gerçek olduğuna olan  inancımızı kuvvetlendirecek, muhtemelen günlerce zihnimizde top oynayıp, ip atlayacak vuruculukta olan filmler olacak. Bir filmi sevmemizi sağlayan şeyin; filmin sonunda ki beğeni değil de günler, haftalar, aylar sonra bize kendini hatırlatacak olmasıdır. Hoolywood gibi gerçekliği yeniden inşa eden, bize o prenses, prens olma iç güdüsünü 2 saatliğine yaşattıracak filmler değil, hayata dair bir şey öğrenmemizi, kendi iç dünyamızda ki çatışmaları, filmdeki çatışmaların çözülmesiyle özümsetecek filmlerden bahsediyorum. Sizler için izlenmesi gereken filmler listesi için derlemeler yaptık. Bu filmler farklı türde ve mutlaka izlenmesi gereken filmler kategorisinde yer alıyor.

Yaşamı sorgulatacak, gerçekliğe yakınlığı, inanca yatkınlığı ile mutlaka izlenmesi gereken filmler hangileri? Sizin için derledik. Film seyretmeyi hobi, tutku haline getirmiş kişiler bu filmleri çoktan izledi ama gelin birlikte listeyi gözden geçirelim ve izleyenler için nostalji yapma şansına erişelim.

Sonları İle Uzun Süre Düşünmenizi Sağlayacak İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Filmlerin konularından ziyade onları izlerken hissedeceğiniz ve deneyimleyeceğiniz duyguları yazdım. Filmin üzerinizde nasıl bir etki bırakmasını istiyorsanız, o filmi seçerek izleme yapabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler. 🙂

En güzel filmler listesi

Güzellik görecelidir fakat izleyen bir çok kişi bu filmleri en güzel filmler listesi içinde tutuyor. Hadi gelin bakalım o filmler hangileri.

24. Kopma – Detachment (2011)

Tony Kaye filmin dramatik yapısını harita inşa etmiş. Filmi izlerken sıkılmak mümkün değil. Hayatı, öğretmenliği ve geçici meslek gruplarını değerlendirmek ve görmek, özümsemek mümkün. Her öğretmenin mutlaka izlemesi gereken filmlerden.

23. Bir Rüya Için Ağıt – Requiem for a Dream (2000)

Eğer bir şeye bağımlıysanız o sizden mutlaka bir şey çalar. Bağımlılık üzerine işlenmiş, hayatın içinden bir film. Darren Aronofsky psikolojik derinlikleri ile bilinen, her filmi ayrıca izlenmesi gereken bir yönetmen. Bu filmde ise bağımlılık ve zararları üzerine harika bir iş çıkarmış. Ne olursa olsun bir şeye bağlanmayın!

22. Emanet – Coin Locker Girl (2015)

Kısır döngünün anlatıldığı İMDB’de hak ettiği puanı alamayan bir film. Filmi izleyeli yaklaşık 3 yıl olmasına rağmen sahnelerini henüz aklımdan çıkarabilmiş değilim. Filmde bir mafya ve bu mafyanın içinde oraya ait hissetmeyen bir kız. Kızın aşık olması ve devam eden olaylar.

İzlenmesi gereken filmler 2017

İzlenmesi gereken filmler 2017 için size Günahın İzleri filmini öneriyoruz. Gelin birlikte filmin detaylarına bakalım.

21. Günahın İzleri – Gukôroku (2017)

Türkiye’de dizi sektöründe entrika tavan yapmış durumda. Bizim entrikalarda bir şey mi? Bu filmi izledikten sonra; Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Kavak Yelleri gibi dizilerin tüm bölümlerini izlemiş kadar çarpılacaksınız.

20. Kış – El Invierno (2016)

El Invierno yine kısır döngüyü, eğer çok büyük işler yapmazsanız yine aynı noktada kendinizi bulabileceğinizi gösteren bir film. Film biraz ağır ilerlese de Nuri Bilge Ceylan sevenler için iyi bir alternatif.

19.Köstebek – The Departed (2006)

Martin Scorsese yine yapmış yapacağını diyeceğiniz bir film. Hayatın içinde tutunma ve popüler olmanın faydalarını ve zararlarını göreceğiniz bir film.

18.Çizgili Pijamalı Çocuk – The Boy in the Striped Pajamas (2008)

Evrenin adalet silahını bir kez görüp bin kez düşünmek isteyenler için paha biçilmez bir film. Çizgili Pijamalı Çocuk Nazi Dönemini anlatan en hırs dolu, en çok yaraya tuz basan filmlerden. Başrolde oynayan kişiler çocuk, hiyeraşi, savaş ortamı ve adaletsizliğin düğümüne  bir de kaderin cilvesi ekleniyor.

17.Hachiko: A Dog Story (2009)-

Hayatta sadık olma konusunda nasıl deneyimler edindiyseniz hepsini unutun ve Hachiko’nun sadakat duygusu karşısında bunu kendinize yeniden sorun.

16.Zindan Adası – Shutter Island (2010)

Kim deli? Filmin sonunda bile çözemeyeceğiniz bir gizem. Zindan Adası izleyeceğiniz en gizemli filmlerden. A Beautiful Mind filmini seven izleyiciler için harika bir alternatif.

15. Uykusuz – İnsomnia

Christopher Nolan başarılı filmlere imza atan ve her filmi ayrı ayrı izlenip değerlendirilmesi gereken  bir yönetmen. Uykusuz; insanın kendi iç dünyasında ki adalet yargılarını, kendi ile yüzleşmesini anlayabileceğimiz eşsiz filmlerden. Filmin sonunda karakterin kendi iç dünyasında ki çatışmanın çözülmesi ve bizlere adaletli insan olmak için bir umut ışığı.

14. İçimdeki Yangın – Incendies (2010)

Denis Villeneuve’in bütün filmlerini izleme listenize hemen ekleyin! Dramanın gerçek kahramanı olan bu yönetmenin filmleri akılda kalıcı, düşündürücü ve sorgulayıcı filmler. İçimdeki yangın filmi hayatı ve tesadüfleri sorgulatacak bir film.  Bir annenin çocuğunu savaş içinde araması ve trajik olarak çocuğunu bulmak için savaş vermesi. Sonu ile oldukça sarsılıp kendinize bir süre gelemeyeceksiniz…

13. 12 Öfkeli Adam – 12 Angry Men (1957)

Ön yargılar ile ilgili harika bir film. Karakter tahlili yapmak isteyen izleyiciler mutlaka sıkılmadan izleyecek.

12. Kadın Kokusu – Scent Of A Woman (1992)

Kadın kokusu aşılması zor olan kişilikleri anlamak için ideal bir film. Özel bir kolejde okuyan Charlie ve Emekli Albay Frank Slade’e harçlığını kazanmak için bakıcılık yapması ve bu süreçte gelişen bir ilişki. Filmin son sahnesini birkaç kez izleyecek ve umut dolacaksınız. Film ile ilgili ek bir bilgi ise Al Pacino’nun görme engelli bir bireyi oynamak için aylarca eğitim aldığı ve emeğinin karşılığı olarak 1992 yılının En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı.

İzlenmesi gereken aşk filmleri

İzlenmesi gereken aşk filmleri için bu film tam nokta atış olacaktır. Ruhsal bunalım, intikam ve aşkın birleşimi olan bu film Pedro Almodóvar’un en beğenilen filmlerinden.

11. İçinde Yaşadığım Deri -The Skin I Live In (2011)

İçinde Bulunduğum Deri filmi; bir intikam döngüsü…. İçinde Yaşadığım Deri filmi her sahnesi ile oldukça çarpıcı, saplantılı bir aşık-babanın hikayesini anlatıyor. Pedro Almodóvar’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin son sahnesi belki de tüm filmin taşlarını bir araya getirmeye yetiyor.

İzlenmesi gereken türk filmler

İzlenemesi gereken türk filmler için size Labirent, Masumiyet ve Mavi Bisiklet filmlerini öneriyoruz. Film önerisi olarak Tolga Örnek, Zeki Demirkubuz’un diğer filmlerini tavsiye ederiz.

10. Labirent

Tolga Örnek’in yönetmenliğini yaptığı Türk yapımı, sonu ile sizi uzun süre düşündürtecek güzel bir örnek.

9. Masumiyet

İzlediğiniz ve ne olacak diye beklediğiniz bir film düşünün bir türlü sona bağlanamasın o film ve 1 dakika içinde yüksek ses ile bağırasınız gelsin.

8.Mavi Bisiklet

Filmlerde atılan düğümlerin bir bir değil de bir sahne ile çözüme kavuşması beni hep etkilemiştir. Bu oldukça zor, matematiksel bir zeka isteyen bir olaydır. Klasik anlatı yapısındaki çizginin dışına çıkmak olarak görüyorum bunu. Filmi izleyenler naif, hassas ve umut dolu hissedecek.

 7. Whiplash (2014)

Tutkunun ve azmin hiç bir şeyin önüne geçemediğini kanıtlar nitelikte bir seyir keyfi yaşacaksınız. Siz tutkularınız, hayalleriniz için neler yaptınız? Bir öğretici nasıl olmalı ya da neler yapmamalı sorusunu da sorup, sorgulayacağınız bir film olan Whiplash’in yönetmeni Damien Chazelle genç yaşına rağmen iki film ile Oscar’ları toplamaya başladı bile. Whiplash ve La La Land’ı izleyenler şimdiden Chazelle’nin yeni filmlerini beklemeye başladı!

6.  Spotlight (2015)

İşçi savaşı, bir davanın peşinde koşmak, gazeteciliğin görünenin arkasında olması… İzlenmesi gereken bir baş yapıt.

5. Kayıp Kız – Gone Girl (2014)

Sancılı bir ilişki ve bu süreçte heyecan verici olaylar dizini. Kayıp Kız hayatımızda olduğumuz ve gösterdiğimiz karakteri sorgulamamızı,  bir içe bakış yaşamamızı sağlayacak baş yapıtlar arasında.

4. Vecide – Wadjda (2012)

Küçük bir çocuk düşünün, özgürlüğün kadınlara has olmadığı bir yerde, kadın kimliğinin ötesinde bir birey olarak kendisini görsün, kah güldürsün kah düşündürsün… Vecide izlerken duygulanacağınız, çocukluğunuzu sorgulayacağınız ve empati kurup, ders çıkaracağınız bir son ile biten filmlerden.

3. Billy Elliot (2000)

Billy Elliot bir çocuğun istekleri, aruzu ve istediğin elde etme konusundaki istikrarını en iyi şekilde yansıtan filmlerden. Seyrederken çocukluğunuzu sorgulayacağınız, doğru bir şekilde yaratılan karakterler sayesinde yeni yeni kişiler tanıma şansına erişeceksiniz.

2. Tutsak – Prisoners  (2013)

Tutsak filmi bol metafor ve imgelerle dolu tekrar tekrar izlenmesi gereken minimal bir film. Film tavsiyesi yaparken bu filmi tavsiye edeceğinize hiç kuşku yok. Anlatım, içerik, senaryo ve kurgu konusunda oldukça başarılır bir baş yapıt. Filmin açılış sahnesi aslında tüm filmi özetler nitelikte. Çok kısa bu sahneden bahsedecek olursak: Baba ve oğul ceylan avında ve film bir av ve onu kurtarma çabasını gösteriyor. Çok derin anlamlar içeren filmi izlerken lavabo sahnelerine dikkat etmenizi ve okumasını böyle yapmanızı tavsiye ederim. Aynı zaman en iyi psikolojik filmler arasında sayılan bu filmi izledikten sonra bir süre etkisinden kurtulamayacaksınız.

1. Benim Babam Benim Oğlum – Like Father, Like Son (2013)

Hastanede karışan çocuklar ve onları büyüten aileler… Bir insanın ailesi olmak için biyolojik anne-baba olmaya gerek var mı? Bunu sorgulatacak, izledikten sonra günlerce bu düşünce ile savaş vereceğiniz harika sonlara sahip filmlerden.

İzlenmesi Gereken 10 Filmler

İzlenmesi gereken 10 filmler yazımıza göz atabilir. Bu listede bulunan ve orada olmayan filmleri de izleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Psikolojik Filmler

İzlemeyeni Bin Pişman Edecek Leonardo Dicaprio Filmleri – 10 Film

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

2000 Sonrası Çekilmiş En İyi Dram Filmleri – 50 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here