Nasreddin Hoca’nın testi hikayesini bilmeyeniniz yoktur.Şöyle ki; Nasreddin Hoca oğlunun eline bir testi tutuşturup çeşmeden su getirmesini istemiş. Çocuk dışarı çıkarken de ensesine bir tokat atıp
– Testiyi kırma ha ! diye öğüt vermiş .
Bunu gören komşulardan biri :
– Yahu Hocam demiş, henüz testiyi kırmadan niye dövüyorsun yavrucağızı ?
Hoca cevap vermiş :
– Testiyi kırdıktan sonra neye yarar be birader !
Klasik yönetim algısı bu. X kuşağı, bu anlayışla yönetilmiştir ve bu şekilde yönetmenin daha faydalı olacağını düşünürler. Dayatıcı, zorlayıcı, egoyu terbiye edici. ‘’Eti senin kemiği benim’’ mantığı bu birazda.
1945-1980 doğumlu kişilerin ortak karakteristik özelliklerini ifade etmek için X kuşağı terimi kullanılır. Yukarıda bahsedilen kuşak X kuşağıdır.
1981 ve sonrası Y kuşağı… Daha özgürlükçü, daha kreatif, yönetilmesi daha zor. Tahakküm altına girmeyen bir nesil.
Kuşak çatışmaları ailelerde genelde görüşmesine karşın, profesyonel yaşantımızda da sık görülür.
Yönetilmeyi çok sevmeyen Y kuşağını nasıl daha iyi yönetirsiniz? İhtiyaçları olan motivasyonu nasıl sağlayabilirsiniz?

Y Kuşağını Motive Etme Yöntemleri 01
1. Öncelikle onunla hiyerarşik açıdan iletişim kurmak yerine, ona takımın değerli bir üyesiymiş gibi davranın. Y kuşağı tahakküm altına girmeyi sevmez. Fikirlerinizi dayatmayın, onun da fikrini alın. ‘’Nasıl daha iyi yapabiliriz sence?’’ deyin. Önemli olduğunu hissettirin.
2. Y kuşağını sürekli motive etmek gerekir. İş süreçlerinde, yöneticisini ve iş arkadaşlarının telkinlerine ihtiyaç duyar.
3. Y kuşağı uzun iş süreçlerini pek sevmez. Kısa yoldan sonuca gitmek ister. Uzun süreli projeleri çeşitli aşamalara bölün. Aşama aşama sonuç almasını sağlayın.
4. Y kuşağının gün içerisinde verimli çalıştığı bir saat dilimi vardır. Bu altın saatleri iyi değerlendirin.
5). Y kuşağı teknolojiyi çok iyi kullanır. Sosyaldir. Kendisine vakit ayırmayı ister. Onun kendisine vakit ayırabileceği bir mesai sistemine tabii tutun. Motivasyonu dinamik kalacaktır
6. Onları anlamalı, fikirlerine değer vermelisiniz. Fikrinin değerli olduğunu bilmesi , şirketinize aidiyet hissetmesini sağlayacaktır
7. Size bir fikir sunuyorsa, bu fikir saçma olsa bile direkt reddetmeyin. Görüşünün değerlendirileceğini, sağlamaya çalıştığı katkının şirket için çok değerli olduğunu belirtin. Daha sonra ise, o fikri şu an gerçekleştirmek için şartların müsait olmadığını ve bu fikri sunduğu için çok memnun olduğunuzu belirtin.
8. X kuşağının anlayışlı yaklaşımıyla y kuşağı daha başarılı hale gelecektir.
9. Y kuşağı rekabetçidir. Şirketinize değer katmak için çalışma arkadaşlarıyla tatlı bir yarış içinde olacaktır. Bu özelliği sayesinde şirketiniz daha dinamik bir yapıya kavuşacaktır.
10. Y kuşağı çok yönlü düşünebilir. Karar mekanizmalarınızda onlara muhakkak yer vermelisiniz. Tabii gerekli tecrübeye ulaşınca.

Yukarıda Y kuşağıyla iletişiminiz adına bazı fikirler sunmaya çalıştım. Y kuşağı zordur ancak motive edildiğinde şirketinizin gelecek on yıllara taşınmasında katkıları çok büyük olacaktır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here