Yağ yakan 10 yiyecek denince listenin en başında tarçın bulunuyor. Tarçının içinde bulunan metil hidroksikalkon polimeri nedeniyle kan glikoz düzeyini azalttığı belirlenmiştir. Bu polimer insüline benzeyen etki göstererek kan şekerinin düzenlenmesine destek vermekte ve diabet, insülin direnci gibi hastalıkların kontrolünde destek olmaktadır. Günlük içilen suyun içine 1 adet kabuk tarçın atmak veya çaya tarçın eklemek diyette bu bakımdan fayda sağlamaktadır. Kan şekeri kontrolü veya insülin hormonu salgısındaki problemler özellikle bel çevresinde yağlanmaya neden olmaktadır. Tarçın bu nedenle yağ depolanmasını engelleyerek destek verebilir.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

Yoğurt içindeki kalsiyum nedeni ile yağ yakımını hızlandırmaktadır. Kalsiyum yağ metabolizması üzerine etki ederek vücudun yağ depolamasını engeller. Burada önemle belirtmek gerekir ki fazla proteinli besin tüketimi kalsiyumun bağlanarak gaita ile dışarı atılmasına neden olur.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

Diyetin protein içeriğini dengede tutmak önemlidir. Yetersiz protein alımı metabolizma hızının düşmesine ve dolayısı ile yağ yakımının azalmasına neden olurken, fazla protein de hayvansal yağ içeriğinin fazla olması, kalsiyum emiliminin azalmasına neden olduğu için kilo alımını tetikleyebilir.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

Günlük 2 litre su tüketimi yağ yakımını dolaylı olarak destekler. Eğer yeterli su tüketimi yoksa böbreklerin toksinleri atma görevinin bir kısmını karaciğer üstlenir. Bu durumda karaciğere binen yük artar. Karaciğerin en önemli görevlerinden birisi de yağ yakımını kontrol altına almaktır. Sonuçta daha fazla iş yükü ile görevini tam olarak yerine getiremez ve kilo alım yani yağlanma sürecini tetikler.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

C Vitamini kaynaklarını tüketmeye özen gösterin.C Vitaminin selülitleri azaltıcı ve oluşumunu engelleyici etkisi vardır.Meyvelerde C Vitaminden zengin olduğundan beslenme ve diyet programınızda yer almalıdır. Özellikle ; limon, kivi , portakal , şeftali. Biber ve Maydanoz

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

 

Posalı ve lif oranı yüksek sebzeler ve ekmek türevleri tokluk süresini uzattığı için besin alımının azalmasını sağlayarak yağ yakımına destek olur.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

Avokadonun protein oranı yüksektir. Bitkisel bir protein kaynağı olarak yağ yakımını hızlandırır.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

Ananasın içerdiği enzimler yağ yakımını hızlandırır.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

Bürüksel lahanası zengin posa içeriği enzimleri ve fitokimyasal yapısı sayesinde iştahın azalmasına ve yağ yakımına katkıda bulunur.

 

yağ yakan 10 yiyecek

 

Soya ürünleri düşük kalorili, zengin posa ve bitkisel protein içeriği sayesinde yağ yakımını hızlandırır.

 

yağ yakan 10 yiyecek

Benzer Yazılar

20 Maddede Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir?

Karın Kası İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here