Her cilt türünün kendine özgü bir problemi bulunur aslında ama kabul edelim ki yağlı ciltler bu konuda biraz daha şanssız. Birisiyle konuşurken gözeneklerden yağ fışkırıyormuş gibi hissetmek, T bölgesindeki parlamayla mücadele edebilmek için pudralarla ve yağ emici mendillerle dost olmak yağlı ciltlerin en iyi bildiği şeylerdendir. Bunun üstesinden gelebilmek için aslında dıştan değil, içten savaşmak gerekiyor. Mesela cildinizi cidden arındırabilirseniz bunlara ihtiyaç duymazsınız bile.

yagli ciltlerin kurtaricisi olacak 5 arindirici maske tarifi 04

Yağlı cildi arındırabilmek için yüzünüzü her an yıkamanız, sabunlamanız, toniklemeniz son derece yanlıştır ve yüzünüzdeki yağ dengesini bozarak daha da yağlanmasına neden olur. Ancak aşağıda vereceğimiz arındırıcı maske tarifleriyle yağlı cildinizi arındırabilir ve günlük hayatta daha rahat edebilirsiniz. Üstelik bu maske tariflerini çok kolay bir şekilde hazırlayabilir ve düşük maliyete cildinizi arındırmanın keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca hiçbir kimyasal içermedikleri için alerji ve hassasiyet yaratabilme ihtimalleri oldukça düşük. Ancak yine de maske yaptıktan sonra cildinizde kızarıklık, gerginlik, kuruma, kaşıntı gibi şeyler hissederseniz bir daha denememenizi tavsiye ederim.

Arındırıcı Maske Tarifi-1

yagli ciltlerin kurtaricisi olacak 5 arindirici maske tarifi 02

Malzemeler

 • 2 Yemek Kaşığı Yeşil Çay
 • 1 Yemek Kaşığı Bal
 • 2 Yemek Kaşığı Kil
 • Bir Miktar Aloe Vera Jel

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra göz çevrenize getirmeden yüzünüze ve boynunuza uygulayıp 15 dakika bekleyin, ardından soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 defa tekrarladığınız takdirde kısa zaman içerisinde cildinizin pürüzsüz ve arınmış olduğunu hissedeceksiniz. İçerikteki kil sayesinde cildiniz arınırken, bal sayesinde yüzünüz sağlıklı bir neme kavuşacak.

Arındırıcı Maske Tarifi-2

yagli ciltlerin kurtaricisi olacak 5 arindirici maske tarifi 03

Malzemeler

 • Yarım Muz
 • Yarım Yemek Kaşığı Bal
 • 5 Damla Limon Suyu

Tüm malzemeleri ezin ama acele etmeyin, karışımın bir bulamaç haline gelmesi gerekiyor. Pürüzsüz hale gelen karışımı yüzünüze uygulayın, fakat göz çevrenize gelmemesine dikkat edin ve 20 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla yıkayın, temiz bir havluyla nazikçe kurulayın.

Bu maske özellikle önemli buluşmalar öncesinde harika bir nem dengeleyicidir. Aynı zamanda ölü hücreleri yok eder ve cildinize pürüzsüzlük verir. Bu hissin devamını istiyorsanız haftada 1 uygulamaya devam edin.

Arındırıcı Maske Tarifi-3

yagli ciltlerin kurtaricisi olacak 5 arindirici maske tarifi 06

Malzemeler

 • 1 Yemek Kaşığı Salatalık Suyu
 • 1 Yumurta Beyazı
 • 4-5 Damla Limon Suyu
 • Yarım Yemek Kaşığı Kil

Eğer siyah noktalarla başınız dertteyse bu maskeye bayılacaksınız! İçeriğindeki yumurta beyazı sayesinde özellikle siyah noktaları hedef alan ve limonla beraber gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olan bu maske yağlı ciltlerin en büyük kurtarıcılarından biri olacak.

Bu malzemeleri iyice karıştırıp, bulamaç kıvamına getirdikten sonra göz çevrenize gelmeyecek şekilde eşit olarak cildinize yayın ve 15 dakika sonra yıkayın. Ardından cildinizi ılık suyla temizleyin. Ferahlık ve arınmışlık hissini her zaman yaşamak istiyorsanız bu işlemi haftada 1 tekrarlamayı ihmal etmeyin.

Arındırıcı Maske Tarifi-4

yagli ciltlerin kurtaricisi olacak 5 arindirici maske tarifi 05

Malzemeler

 • 1 Orta Boy Kayısı
 • 1 Yemek Kaşığı Yoğurt (Tercihen Ev Yapımı)
 • Yarım Yemek Kaşığı Kil

Kayısı, özellikle sivilceler üzerinde çok etkili bir meyvedir. Eğer siz de kendisinin bu gücünden faydalanmak isterseniz bu maskeyi deneyebilirsiniz. Sivilceye meyilli yağlı ciltlerin hem arınmasını sağlayacak hem de sivilce oluşumunu önleyecek bu mucizeyi maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

İlk olarak kayısıyı ezin ve tamamen püre haline getirin. Ardından yoğurdu ve kili de karıştırın ve bu karışımı göz çevrenize gelmeyecek şekilde cildinize yayın ve 20 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

Arındırıcı Maske Tarifi-5

yagli ciltlerin kurtaricisi olacak 5 arindirici maske tarifi 01

Malzemeler

 • 8 Adet Orta Boy Çilek
 • 1 Yemek Kaşığı Kil
 • 5 Damla Limon Suyu

Yine sivilceye meyilli yağlı ciltlerin dostu olacak bir maske tarifi. Sivilceleri önleyen, olan sivilcelerin geçmesini sağlayan bu eşsiz tarifle arınmış, pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Çilekleri ezdikten sonra kili ve limonu da karıştırarak bulamaç haline getirdiğiniz karışımı yüzünüze, göz çevresine gelmemesine dikkat ederek yayın ve 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Daha kalıcı bir sonuç almak isterseniz bu maskeyi haftada 2 defa tekrarlamayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here