Herkesin film zevki farklı. Mesela romantik filmler herkese hitap etmez ama birçok kişi korku filmlerini sever. Özellikle iyi kurgulanmış, sadece müziklerle değil görüntülerle de korkunç hale getirilen, gerçekçi görselliğe sahip korku filmleri daha da sevilir.

Korkmayı neden seviyoruz bilmem ama korku filmi izlemenin ayrı bir zevk olduğunu tartışmak yersiz olacaktır. Film listemize geçmeden önce size bir sır; yapılan bir araştırmaya göre korku filmi izlemek kalori yaktırıyor!

Dabbe: Cin Çarpması (2013)

IMDB: 7,1

Türk korku filmleri arasında en başarılı filmlerden biridir. Büyüler, cinler vb. şeyler sizi korkutuyorsa bu filmden de korkacağınızı, hatta birkaç gün yalnız başınıza kalamayacağınızı söyleyebiliriz.Oyunculuklar, senaryosu ve kurgusuyla bir bütün olarak çok iyi olduğunu söylemek mümkün.

Rosemary’s Baby (1968)

IMDB: 8

Birçok kişi tarafından korku filmlerinin başyapıtı olarak bilinen bu film eski olmasına rağmen hala etkileyici ve ürkütücü. Üstelik hala günümüz gerilim ve korku filmlerine kafa tutmaya devam ediyor. Başarılı bir aktör olmaya çalışan kocasıyla yeni bir eve taşınan Rosemary, gördüğü bir rüya sonucunda şeytanın çocuğunu doğurduğunu düşünür. Ardından yeni komşularının bebeğini kaçırmaya çalıştığını düşünür ve buna bağlı olarak korkunç bir gerilim filmi gelişir.

The Exorcist (1973)

IMDB: 8

Türkçe’ye ‘Şeytan’ olarak çevrilen bu korku filmi aslında adıyla bile pek çok şey anlatıyor. Kızı Regan garip garip hareketler yapmaya başlayınca annesi onu doktor doktor dolaştırıyor ancak bir sonuç alamıyor ve en sonunda tavsiyeyle bir pedere gidiyorlar. Bu film korkunç olduğu kadar, çekimi aşamasında settekilerin başına gelenler de korkunç.

The Omen (1976)

IMDB: 7,6

Yine eski ama en sağlam korku filmlerinden biri. Bu filmdeki çocuk şeytanın çocuğudur, fakat insanların arasını karıştırmak ve onlara korku vermek için iyi ailelerin arasına katılmıştır. Sonradan serinin devamı olarak başka filmler de çekilmiştir.

The Sixth Sense (1999)

IMDB: 8,2

‘I see dead people.’ (Ölü insanlar görüyorum.) geyiğinin çıktığı film, işte bu filmdir. Usta oyuncu Bruce Willis’in harika bir oyunculuk sergilediği baş yapıtlardan biridir. Ölü insanlar gördüğünü iddia eden ve içine kapanık olan bir çocuğun psikologu rolünde olan Bruce Willis, kendisi de günlük hayatında sorunlar yaşamaktadır. Filmin sonu ise çok büyük bir şaşırtmacadır.

Rec (2007)

IMDB: 7,5

Muhtemelen zombi makyajının en gerçekçi ve başarılı şekilde yapılmış halini bu filmde görebilirsiniz. Bir İspanyol filmi olan ve Türkçe’ye ‘Ölüm Çığlığı’ olarak çevrilen bu filmde bir apartmanda garip olaylar dönmekte ve TV muhabirlerinin kamerayla kayıt altına almasıyla işler karışmaktadır. Girilen apartmanda bir virüs vardır ve bu virüs sırayla herkese bulaşacak ve herkese korku dolu anlar yaşatacaktır.

The Ring (2002)

IMDB: 7,1

Türkçe’ye ‘Halka’ olarak çevrilen bu filmde kurbanlar bir telefon alır ve telefondaki ses onlara 7 gün içinde öleceğini söyler. Rachel Keller adlı gazeteci 4 gencin ve aynı zamanda kuzeninin ölmesi nedeniyle bu kaseti izlemeye karar verir, ancak o da lanetlenir. Ölümcül ruh Samara artık Rachel’ın da peşindedir. Film vizyona girdiğinde çok büyük ses getirmiş ve ardından 3 film daha çekilmiştir.

I Am Legend (2007)

IMDB: 7,2

Film ünlü yazar Richard Matheson’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış olup Türkçe’ye ‘Ben Efsaneyim’ olarak çevrilmiştir. Hikayeye göre Robert Neville isimli başarılı bir bilim adamı tüm dünyayı etkisi altına alan ve öldüren virüsten kurtularak dünyada kalan tek insan olmuştur, en azından yaşadığı çevrede. Radyo yayınlarıyla diğer hayatta kalan kişilere ulaşmaya çalışır. Ancak ne yazık ki virüsten etkilenip onu tuzağa düşürmeye çalışan mutant insanlar vardır.

28 Days Later (2002)

IMDB: 7,6

İngiliz yapımı olan bu filmde bir araştırma merkezi maymunlar üzerinde bir araştırma yapmaktadır. Ancak bu maymunların elden kaçırılmasıyla tüm Londra’ya ölümcül bir virüs bulaşır. Daha da kötüsü virüs inanılmaz hızlı yayılmakta ve kişiyi saldırgan yapmaktadır.

Mientras Duermes (2011)

IMDB: 7,2

Yine bir İspanyol yapımı olan bu film Türkçe’ye ‘Ölüm Uykusu’ olarak çevrilmiştir. Filmde başkasının mutsuzluğundan beslenmeye çalışan ve bunun için mutlu gördüğü bir kadının cilt ürünlerine zararlı kimyasallar karıştıran, taciz mesajları yollayan ve evinin böcek basmasına neden olan psikopat bir apartman görevlisi anlatılmaktadır.

ilgili yazı:

İzlenmesi Gereken Filmler Listesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken Güney Kore Filmleri – 20 Film

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler – 10 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here