Yaz aylarında kadınlarda genital enfeksiyon riski biraz artar. Bilinenin aksine vajinal akıntılar cinsel

ilişki ile değil genellikle vücudun doğal dengesinin bozulması ile meydana gelir. Tabii cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar vardır ama yaz aylarında sık gördüğümüz vajinal enfeksiyon, vajinal mantardır. Genellikle, beyaz renkli, süt kesiği gibi, kokulu veya kokusuz akıntı, dış genital bölge ve vajinada kaşıntı, kızarıklık, idrar yaparken yanma gibi şikayetlere neden olan mantar türü candida albicansdır. Kandida normal vajina florasında bulunan bir mikroorganizma olup sıcak ve nemli havalarda kolayca çoğalarak yukarda adı geçen bulgulara neden olur. Bu nedenle kadınların yaz aylarında dikkat etmeleri gereken durumları şöyle sıralayabiliriz.

  • Nefes alabilen %100 pamuklu külotlar giyilmeli, elden geldiğince genital bölge kuru tutulmalıdır. Vajinada doğal salgılar olduğu ve o bölgenin hafif nemli olabileceği unutulmamalıdır.
  • Yüzdükten sonra ıslak mayo hemen değiştirilmeli, alt genital bölgenin kuru kalması sağlanmalıdır.
  • Mini ped kullanımı tartışmalı olup, ne kadar pamuklu olduğu öne sürülse de, pamuklu iç çamaşırı gibi nefes aldırmamaktadır. Akıntı ve ıslaklık hissi fazla olduğunda çamaşırın değiştirilmesi daha iyi olur.
  • Tuvalette temizlik önden arkaya yapılmalıdır. Bu konuda dikkatli olmak, olası bir bakteriel enfeksiyon riskini azaltır.
  • Mantara ait belirtiler varsa bol kıyafetler giyilmeli, alt bölgenin hava alması sağlanmalıdır.Kalın giysiler, tayt gibi sıkı kıyafetlerden sakınılmalıdır. Cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
  • Yaz aylarında vajinal mantar hamilelerde de sık görülür. Hamilelerde hormonların etkisi ile vajinal flora bozulur. Hamilelikte ilaç kullanımı kısıtlı olduğu için adı hamileler önerileri dikkate almalıdır. Vajinal florayı bozan diğer bir durum da herhangi bir nedenle antibiyotik kullanımı ve vajinal duştur. Kişi kendi vajinasının içini yıkamamalıdır.
  • Yoğurt tüketmek, vajinal flora faydalıdır.
  • Sık kandida olan kadınlar doktorlarının tavsiyesi ile vajinal flora dengeleyici kullanabilirler.
  • Şikayeti olan kadınlar en kısa sürede muayene olmalıdırlar.Anlık çözüm için 5 litre kaynamış soğumuş suya yarım çay bardağı elma sirkesi karıştırarak, alt genital bölge yıkanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here