1960 yılında Gaziantep’te doğan Ahmet Ümit günümüz Türk polisiye yazarlarında ön sıralarda gelmektedir. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetim Bölümünden mezun oldu. 1989 yılında Sokağın Zulası adlı bir şiir kitabını sevenleriyle buluşturan Ahmet Ümit, 1992 yılında ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece yayınlandı. 1996 yılında yazdığı başyapıtı olan Sis ve Gece ile Polisiye serilerine başlangıcı yapmıştır.

Polisiye dalında oldukça güzel işler ortaya çıkaran Ahmet Ümit, Türk edebiyatına büyük katkılar sağlamıştır. Pera Palas Otel’de Agatha Christie’nin konakladığı 410 numaralı odanın hemen yan odasına (411) kendi adında bir oda açıldı. 15 Ocak tarihinde oda ziyarete açılmıştır.

Eserleri

ahmet-ümit-agathanınanahtarı

Agatha’nın Anahtarı kitabı Ahmet Ümit tarafından 1999 yılında yayınlanmıştır. Polisiye bir roman olan kitapta ünlü yazar Agatha Christie’nin Pera Palas günlerinden esinlenilmiştir. Başkomiser Nevzat’ın benzersiz polisiye hikayeleri, gizem, kuşku ve merakla birlikte okuyuculara sunulmuştur.

beyoglunun-en-guzel-abisi[1]

 

2014 yılında yayınlanan ve okuyucuları tarafından oldukça büyük bir ilgiyle karşılanan Beyoğlu’nun En Güzel Abisi yılbaşında öldürülen bir cesetle tarlabaşının arka sokaklarında geçmektedir. İstanbul’un en gözde mekanlarından biri olan Beyoğlu’nda karanlık işler ve sıradışı gerçekler..

 

beyoğlu-rapsodisi-kolaj

2003 yılında çıkan kitap yine Beyoğlu’nun hızlı ve canlı gecelerinin ardına saklanmış sırları konu almaktadır. 3 arkadaşın, 3 dostluğun, 3 güzel giden hayatın hikayesi birden çıkmaza giriyor.

kavim

Gögsünde haç saplı öldürülmüş bir cesetle başlayan Kavim, Ahmet Ümit tarafından 2006 yılında sevenleriyle buluşturulmuştur. Öldürülen kişinin kanıyla çizilmiş bir incilden İstanbul’da bulunan kiliselere bir yolculuk.

kukla

2002 yılında gerilim, polisiye romanlarından biri olan Ahmet Ümit’in yazmış olduğu bu eser hala etkisini sürdürmektedir. Ahmet Ümit’in kitaplarını okuduktan sonra geçmişe dönük çıkarmış olduğu tüm kitaplara elimiz gidiyor. Bu kitabın konusu ise; Yıllar sonra karşılaşan iki kardeşin öyküsünden bahsetmekte. Derin devlet, günlük sırlar, cinayetler ve daha fazlasını konu almakta.

ninattanınbilezigi

Yazarın 2006 yılında çıkarmış olduğu bir diğer romanı ise Ninatta’nın Bileziğidir. Bu kitapta ise; Kanla yazılan bir tarih, Anadolunun büyük imparatorluğu Hititler ve umarsız bir sevdadan bahsedilmektedir.

patasana

2000 yılında çıkardığı Patasana, Polisiye romanlarına bakış açınızı değiştirecek türden. Eğer ben polisiye romanlarından hoşlanmam diyorsanız Ahmet Ümit’i okumamışsınız demektir. Patasana ile bir cografyanın kanlı geleceğinden bahsedilmektedir. Trajik öykülerle dolu olan Patasana gizemi, kuşkuyu ve merakı ortaya çıkarmakta.

seytan

Başkomiser Nevzat ile suçun olduğu yerlere adım atacaksınız.Daha çok merak edip daha çok kuşkulanacaksınız. Polisiye romanların en iyilerinden olan Şeytan Ayrıntıda Gizlidir sıradan olanın gerisindeki gizemle okuyucularına merhaba diyor.

sisvegece

1996 yılında okuyucularının karşısına çıkan Sis ve Gece bize yasak bir aşktan bahsetmekte. Aniden kaybolan bir genç kız Mine ve onu seven MIT görevlisi Serdar. Karanlık sokaklarda soluk soluga bir kovalamaca. Bunların hepsi Sis ve Gece’de birleşmektedir.

sultanıoldurmek

2012 yılında Polisiye severlerle buluşan Sultanı Öldürmek kitabı yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçiyi konu almaktadır. Büyük bir aşk için harcanmış bir ömür, tuhaf serüvenlerle hızlanmaktadır.

istanbul-hatırası2

Ahmet Ümit’in İstanbul’a hayranlığını dile getirdiği bir kitap olan İstanbul Hatırası 2010 yılında yayınlanmıştır. Bu kitapta tarihsel bir serüvenden söz edilmektedir. Yedi hükümdar, yedi kadim mekan, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek. ! Ahmet Ümit’in bu romanında peipeie işlenilen cinayetler söz konusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here