Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan yazarımız Canan Tan, adını Yüreğim Seni Çok Sevdi ile büyük kitlelere duyurmayı başarmıştır. Değişik edebiyat türlerinin birçoğunda ödül ve derece almaya hak kazanmıştır. Adını kitaplarından çok gazetelerde yaptığı köşe yazılarıyla hatırlayanlarda olacaktır. Yeni Asır ( İzmir) gazetesinde, Mimoza derğisinde Çuvaldız ve Milliyet Pazar’da espirili bir dille günlük olayları yazdığı bir köşesi bulunmaktaydı.

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (1)

Okumaktan hoşlanacağınız eserler çıkaran Tan, geniş kitlelere dağılmak için kitaplarında tekdüzeliği kullanmamıştır. Her kitabında kendisinden söz ettiren yazarımızın kitaplarını daha yakından inceleyelim.

1) Piraye

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (9)

Birçoğumuzun aklına hemen Nazım Hikmet’in eşi Piraye gelecektir. Eğer böyle düşünüyorsanız çok doğru yoldasınız. Adını Nazım Hikmet’in eşinden alan roman, 2011 yılında basılmıştır. Bir genç kızın yaşantısını ele alan konu ilginç bir biyografi özelliğini taşımaktadır. Özellikle genç kızın evlilik ve evlilik sonrası yaşantısındaki dramı söz konusudur.

2) Eroinle Dans

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (8)

Dramdan vazgeçmeyen yazar bu sefer kitabına Macerayı ekleyerek türünü bir kademe daha yukarı çıkarmıştır. Bu kitap 2005 yılında basılmış ve okuyucularına sunulmuştur. En ünlü romanlarından biri olan bu eserde, Oldukça iyi bir üniversiyeyi kazanan Eylül’ün gözünden arkadaşının yaşamını bu romanda bulabilirsiniz. Macera ve Dram peşinizi bırakmayacak.

3) En Son Yürekler Ölür

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (7)

Aşkın en saf halini bulabileceğiniz bir roman var karşınızda. Canan Tan bu romanını 2005 yılında okuyucularına sunmuştur. İçerisinde Aşk türünden çok Organ bağışının geçtiği roman oldukça ilgi çekicidir. Birbirlerine aşık olan bir çift ve hiç beklenmedik anda gelen kaza. ile organ bağışı ve hayatın kısalığını anlayabilirsiniz.

4) Hasret

 

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (5)

“Hasret en büyük esarettir” demiş yazar kitabın baş sayfasına. Kurtuluş savaşına ve Cumhuriyet öncesi döneme kadar uzanan bir aşkın hikayesi. Kırık bir aşkın, ömür boyu süren hasretinin hikayesi. İmkansız bir aşkı arıyorsanız Hasret tam sizin için yazılmış demektir.

5) İZ

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (4)

2011 yılında okuyucularına merhaba diyen İz, Canan Tan klasikleri arasında yerini almıştır. Adına yakışır bir duygusallık ve aşkı konu alan bu kitapta, bir kız ile babası arasında geçen sarsılmaz bir sevgiden bahsedilmektedir.

6) Issız Erkekler Korosu

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (3)

Kitaplarını okudukça hayran kalmaya devam edeceğiniz, her kitapta aynı duygusallığı ve içtenliği yakalayacağınız bir Canan Tan kitabı daha sizlerle. İsminde bir neşe sezebilirsiniz fakat bu kitap içeriğinde erkeklerin gözünden aşk acıları ve ayrılıklar aktarılacaktır.

7) Yüreğim Seni Çok Sevdi

Yazarlarımızı Tanıyalım Canan Tan (2)

En çok ses getiren kitaplarından olan Yüreğim Seni Çok Sevdi, günümüzde hala okunmaya devam edilmektedir. Aslı ve Murat adında birbirlerine deli gibi aşık bir çift İstanbul-Bursa-Amerika üçgeninde geçen destansı bir aşk hikayesi.

“Yüreğim seni çok sevdi
o yürek talan
o yürek yangın yeri
o yürek seni istiyor
bir tek seni…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here