Genç yazarımız Emrah Serbes 1 Ocak 1981 yılında Yalova’da hayata merhaba dedi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Tiyatro Teoremi ve Tarihi Anabilim Dalı alanında kendini yetiştirdi. Hayata karşı görüşleri, düşünceleri onu diğer yazarlardan biraz daha farklı biri yapmaya yetmiştir. Sert yazın üslubu ve kullandığı kelimeler okur kitlesini belirlemiştir. Birgün gazetesi için söyleşiler yapmış ve Radikal için de tiyatro eleştirileri yapmıştır. Yazar aynı zamanda Ankara temsilcisi olduğu Hayvan dergisinde de çalışmalarda bulunmuş ve Cengiz Güleç, Ahmet İnam ile söyleşilerde bulunarak 2006 tarihinde “Şen Profesörler: Metaforla Saadet Olmaz” isimli ilk kitabını çıkarmıştır. Serbes, bir dönem ekranlara gelen “Behzat Ç. dizisinin de on bölümde bir senaryosunu yazmıştır. 2011 yılında vizyona giren “Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm” isimli sinema filminin de senaryosunu hazırlayan isimdir.

Yazarlarımızı Tanıyalım Emrah Serbes ve Eserleri (1)

Emrah Serbes için edebiyatın kapılarıysa ilk romanı “Her Temas İz Bırakır” ile açıldı. İletişim yayınlarından çıkan bu eser kısa zamanda Polisiye roman okurları tarafından beğenilerek kitap raflarındaki yerini aldı; okuyan okumayana tavsiye etti. Son kitabı “Deliduman” ise 2014 yılında İletişim yayınlarından çıkmış, okurlarını beklemektedir.

ESERLERİ

HER TEMAS BİR İZ BIRAKIR

Yazarlarımızı Tanıyalım Emrah Serbes ve Eserleri (2)

“Her Temas Bir İz Bırakır” sürükleyici olduğu kadar iyi de kurgulanmış bir kitap. Yazarın ilk kitabı olması sebebiyle ve tabi ki “Behzat Ç.” karakterini ortaya çıkaran ilk kitap olması açısından önemli. Yeni yazarlardan, özellikle de genç yazarlardan beklenmeyecek bir performans ortaya koymuş eserinde Emrah Serbes. İşlenen bir cinayet… Ölen gencecik bir kız… Baş komiser yine sürükleyici bir maceranın fitilini ateşler. Sonrasıysa okuyuculara kalmış. Zaman zaman gülerek, zaman zaman kızarak, zaman zaman da Behzat Ç’nin kızı Berna ile olan ilişkisini sorgulayarak okuyacağınız bir kitap. Çok değişik bir Ankara Polisiyesi.

SON HAFRİYAT

Yazarlarımızı Tanıyalım Emrah Serbes ve Eserleri (3)

Yine bir Behzat Ç romanı denebilir. Bu kez baş komiser, kendine Red Kit diyen bir katilin peşinde. Fonunda Ankara sevgisi ve futbol bulunan bu eser Radikal Kitap’ın “2008’e Damga Vuran 100 Eser”i arasındadır. Yazar, bu kitapla birlikte Polisiye dalına da yenilikler getirmiştir. Dar kalıplı konular, şaşırtmacalar yerine sıradanlık ve doğallık ile kalıplaşmış düşünceleri yıkmaya çalışmıştır.

ERKEN KAYBEDENLER

Yazarlarımızı Tanıyalım Emrah Serbes ve Eserleri (4)

Polisiye romanları ile tanınan yazarın kitaplaşmış ilk hikaye kitabı. İçindeki hikayelerin bir yerlerinde kendinizi veya tanıdığınız birilerini yakalarsanız hiç şaşırmayın. Başarılı yazarın vurguladığı konularda sizin hayatınızın da bir bölümü var. Bir parçası küfür sosuyla yoğrulmuş, argoyla çırpılmış, mizahla şekillenmiş ama kesinlikle sizin hayatınız.

HİKAYEM PARAMPARÇA

Yazarlarımızı Tanıyalım Emrah Serbes ve Eserleri (5)

Serbes’in “Afili Filintalar” bloğunda yayınlanan hikâyelerinden de seçmeler bulunan eseridir. Tek solukta; bir yolculukta, plajda, iş yerinde kaytarırken rahatlıkla okuyabileceğiniz ve hepsinden önemlisi sıkılmadan sonunu getirebileceğiniz bir kitap.

DELİDUMAN

Yazarlarımızı Tanıyalım Emrah Serbes ve Eserleri (7)

Yazarın toplumsal olay ve hareketlere duyarsız kalamadığının en önemli kanıtıdır bu eser. Yer İstanbul. Taksim meydanı, Gezi parkı tıklım tıkış. Kimine göre haklı bir mücadele kimine göreyse dış mihrakların oyunları. Serbes’in gözüyle olayları irdelemek isteyenler için baş ucu kitabı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here