İsmiyle ve yazarıyla çok farklı bir roman olan Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı, Enver Aysever tarafından yazılmıştır. Yazarımız, Geç Kalmış Romantik adında bir öykü kitabı ile yazım hayatına başlamıştır.Bu öykü sonrasından, Yaralısın Türkiye, Ayrıntıdaki Şeytan, Ataköy/Bir Semti Kendince Yazmak, Bir An Bin Parça ve Orhan Gökdemir’le birlikte kaleme aldığı Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı ve Nasıl Yazar Olunur/Yazarların Gizli Sokaklarına Yolculuk kitaplarını okurlarıyla buluşturdu. Yazmış olduğu Bir An Bin Parça adlı romanıyla 2007 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı.

Yazarlarımızı Tanıyalım: Enver Aysever -Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı

Okurlarıyla buluşturduğu diğer romanlarından farklı olarak yazdığı bu kitapta genellikle İstanbul’dan bahsedilmiş. İstanbul’un arkadaşlığı, yeri geldiğinde sırdaşlığı ve daha fazlası. Sevgiliye duyulan hasretin bile sığabileceği koca İstanbul yazarımızın ilham kaynağı olmuştur. Oldukça sade bir dilde yazılmış olan romanda kendinizi İstanbul’un sokaklarında yürüken hayal edebilirsiniz. Ve bu konuya dahil hissedebilirsiniz.
Tabii ki sadece İstanbul’un sokakları değil kitapta anlatılan. Aslında herkesin içerisinde derin yaralar bırakmış olan Aşk başrolde bizleri karşılıyor. Buluşması, yaşanılan anları, hissedilen duyguları tüm hepsini bu romanda görebilirsiniz. Bu romanı hızlıca bitirmiş olmamın sebebi ise sanırım bana daha yakın gelen yazarın dili oldu. Hem sade ve akıcı hem de konuşma dilinde yazılıyor olması, durumu neredeyse karşılıklı diyalog kıvamına getirmişti. Aslında bence konuşma dilinde yazılıyor olması kitapların albenisini arttıran nedenler arasında olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here