Yemek yapmaya başlamak başlarda eğlenceli gibi gözükür.Öğrendikten sonra gerçekten de eğlencelidir. Fakat ilk zamanlar eğer yemekte ölçüyü tutturamıyorsanız üzücüdür. Sizi sevenler yemeklerinizi kesin beğenecektir fakat siz gerçeği biliyor olacaksınız. Bunun için yemek yapmaya başlarken dikkatli olmalısınız. Size yardımcı olabilecek 5 maddeyi aşağıda sıralıyorum.

5. Büyüklerden Yardım Almadan Yemek Yapmayın

Yemek Yapmaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken 5 Madde 01

Büyüklerden yardım alın. Mutfağa tek başınıza girmek istiyorsanız onlardan tarif alabilirsiniz. Veya güzel yemekler yapan bir yakınınızı seyredip yemek yapmayı öğrenebilirsiniz.

4. Hemen Yemek Tarifleri Kitaplarına Uymayın

Yemek Yapmaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken 5 Madde 04

Yemek kitaplarında gerçekten çok lezzetli görünümlü yemekler var. Ama siz henüz yemek yapmayı bilmiyorsanız tarifteki yemeklerin nasıl tatlar olacağını kestirmeniz zor olacaktır. Damak tadınıza yakışan yemekler hazırlamak için öncelikle emin olduğunuz tarifleri uygulayın.

3. Ustasından Bir Yemek Kitabı Edinin

Yemek Yapmaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken 5 Madde 02

Daha önce denendiğine şahit olduğunuz ünlü yemek ustalarının tariflerinden faydalanabilirsiniz. Hem lezzetli yemekler yapmış olursunuz hemde günü kurtarmış. 🙂

2. Tuz Ayarını Tadına Bakarak Varın

Yemek Yapmaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken 5 Madde 05

Yeni yemek yapmaya başlayanların en büyük yanılgısı tuz. Tuzu iyi ayarlamak gerekir. Eksik veya fazla tuz yemeğinizi mahvedebilir. Tuzu sonradan eklerim diye düşünmeyin, yemezler… 🙂 Mesela ayran çorbası, pilavlar, mercimek çorbası, makarna gibi yemekler de tuzu önceden iyi ayarlamalısınız.

Bir ipucu: Tuzu eklediğiniz yemeğin tadına bakın, tuzu tam ise yarım çay kaşığı daha ekleyin. Çünkü yemek pişince tuz biraz kayboluyor.

1. Dağılanları Hemen Toparlayın

Yemek Yapmaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken 5 Madde 03

Bu bir prensip meselesi. Yemek yaparken çok dağınık olursanız sizi çok konuşurlar. İsterseniz deneyin ve görün. 🙂

Kolay gelsin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here