Moda akımı her geçen gün değişirken değişimle beraber aslında biraz geriye dönük moda akımlarından da etkilenildiğini görüyoruz. Aslında günümüzde daha salaş renkli ve spor detaylar göz önünde iken, şimdilerde modacılar yeni ev dekorasyonlarında Osmanlı’nın ince işçilikli alafranga modellerdeki tasarım anlayışlarından esinlenerek yeni ev modası yaratıyorlar.

ALAFRANGA ŞIKLIK DİZİLERE DE YANSIDI

hurrem

Bunda elbette gündemde olan konuların ve toplumsal ilginin de oldukça büyük önemi var. Mesela Muhteşem Yüzyıl dizisi ile beraber, dizinin kahramanlarının giydiği kıyafetler, takılar, ipek kumaşlar çok konuşulmaya başlanmıştı.

hürrem-yüzüğü

Öyle ki Hürrem yüzüğü, Hürrem küpesi diye birçok yerde benzer modellerde aksesuarlar satılmaya başlanmış, birçok insan da bu aksesuarlara yoğun ilgi göstermişti. Aslında arz talep meselesi diye de bakmak gerekiyor duruma. İşte bu süreçte ev dekorasyonu ile uğraşan modacılar da diziyle beraber patlayan ‘Osmanlı’ya dair’ birçok detayın dekorasyon kısmında yakalamış olacaklar ki geliştirilen tasarımlar, ince işçilikler birçok modacıya da ilham kaynağı olmuş durumda. Artık birçok kadın evini bu süreçte biraz daha alafranga Osmanlı şıklığında görmek isteyerek bu trendi yakından takip etmeye başladı.

DEKORATIF-2

Günlük moda anlayışı evlerde daha spora yakın salaş bir tasarımla ‘rahatlığa’ yönelik tasarlanırken ve koltuklarda rahatlık konfor aranırken, Osmanlı Esintileri ile koltuk kenarları adeta kıyafet detayları gibi ince işçilikle tasarımlandırılmış. Rutin günlük kullanıma uygun sehpalar yine bu moda anlayışı ile mermer daha ağır ve detaycı görünüme kavuşmuş. Aslında bu moda anlayışı için diyebiliriz ki tarzlar biraz daha ağır.

osmanlı

Osmanlı saray kadınlarının giydiği kıyafetlerden de bakılacak olursa onların zevkleri aslında saraylarına da yansımış. Dönemi anlatan Muhteşem Yüzyıl dizisinden esinlenecek olursak İpekten, sedefli ağır kumaşlar, ince detayları şık taşlı ve yerine göre oldukça abartılı taçlar ve aksesuarları ile saraylarında ve odalarındaki  moda anlayışını da bize yansıtmış bulunuyor.

Muhteşem-Yüzyıl-Kostümleri

Dönemin moda anlayışını yansıtan diziden örnek kostümler. Kostümlere bakarak evlerdeki alafranga tarzı kestirebiliyoruz.

osmanlıç

 

O dönemde daha çok sohbetler yerde yapılır yemeklerde yerde yenirdi. Şimdilerde artık modern dizayndan uzaklaşan bazı kadınlar evlerini bu tasarımla dizayn ettirerek Osmanlı kültüründeki moda anlayışını evlerine yansıtıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here