yer-elmasiYer elması dendiğinde birçok insanın aklına meyve gelir. Düşünülenin aksine, yer elması bir meyve değil sebzedir. Kök sapları yuvarlık ve yumru şeklinde olan bu sebze türünün anavatanı Kuzey Amerika’dır. Avrupa’da ve ülkemizde de yetiştirilen yer elmasının yemek ve salatası yapılsa da meyve olarak tüketilmesi de mümkündür. Yer elmasının asıl faydası aslında kök saplarındadır. Bu sebze türünün tadı, iç yapısı ve dokusu turpa benzer. Yer elmasıyla zeytinyağlı yemekler ve çeşitli salata türleri yapılabilir. Yer elmasının faydaları aslında saymakla bitmez. Toprağa gömüldükten sonra yaklaşık 40 veya 50 hafta arasında topraktan çıkarılarak toplanır. Yer elmasında birçok şekilde faydalanabilirsiniz. Bitki kısmının boyu bir buçuk metreye yakındır. Ülkemizde de sıkça tüketilen yer elmasının faydaları saymakla bitmez.

Yer Elması Bitkisi 

Anayurdu Amerika kıtası olan 17. Yüzyılda Avrupa’dan getirilmiş bir sebze türüdür. Ülkemizin belli kesiminde yetiştirilmektedir. Faydaları saymakla bitmez. Birçok derde deva olduğu söylenir. Her türlü toprakta yetişir. Her yıl yerin altında başka tür bitkilerin yetişmesine katkısı olur. Bakıma fazla gereksinim duymaz. Kolay bir biçimde kendi kendine yetişir. Tohumları yumru kökleriyle yerin altında çoğalır.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Kuzey Amerika olan yer elması bugün Avrupa’da, ülkemizde ve dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. İlk başta birçok kişinin meyve sandığı yer elmasının faydaları çoktur. İsim olarak yer elmasını birçok insan bilse de yemeklerinde kullanmamaktır. Bu mucizevi sebze türü genelde yemeğini yapılmak suretiyle kullanılır. Bunun yanında salata ya da meyve olarak tüketilmektedir.

yer-elmasinin-faydalariYer elmasının faydalarının arasında en önemlisi cildi güzelleştirerek parlak görünmesini sağlamasıdır. Ayrıca bu sebze türünün suyunu haşlayıp saçlarınıza sürerseniz saç dipleriniz kuvvetlenir ve daha parlak saçlara sahip olursunuz.

Cinsel gücü arttırma konusunda doğal bir çözümdür. İçinde nişasta barındırmayan yer elması şeker hastalarına iyi gelmektedir. Kabız, hemoroit  ve idrar problemi olanlar içinde oldukça faydalıdır.

Vücudu besleyerek direncinin arttırır. Besin değerleri sayesinde kansızlık problemi olanlar için doğal bir çözümdür.

Böbrek ve safra kesenin düzenli olarak çalışması sağlar. Göğüs ağrısı ve öksürük problemleri olan kişilerin ağrılarını azaltır.

yer elmasinin faydalariDiyet yapanlar için oldukça önemli bir yiyecek türüdür. Düşük kalorisiyle ara öğünde tüketildiğinde daha hızlı sonuçlar alınabilir.

Emziren annelerin sütünü arttırmak için doğal bir çözüm yoludur.

Haşlanıp lapası çıkarıldığı takdirde şişliklere de çok iyi gelmektedir.

Yer Elmasının Zararları Nelerdir?

Yer elmasının zararları bulunmamaktadır. Her sebzenin ya da meyvenin fazlasını tüketmek zararlıdır. Birçok araştırmaya göre yer elmasının her hangi bir zararı olmadığı anlaşıldı. Yer elmasını gerektiği kadar tüketmekte fayda var.

Yer Elması Nasıl Yenir?

Yer elması çiğ yenilebilir. Sağlığımıza birçok faydası olan yer elmasını çiğ olarak tüketirsek daha çok faydasını görebiliriz. Çünkü bu sebze türünü pişirdiğimizde besin değerleri düşecektir. Yer elması çiğ yenildiği takdirde vücut direncini de arttıracaktır.

Yer Elması Yemek Tarifi

yer-elmasi-tarifleriYer elması ile birçok yemek yapabilirsiniz. Yer elmasının zeytinyağı kullanılarak yapılan yemeği çok bilinmektedir. Ayrıca yer elmasının kökü de haşlama yapılarak yenilebilmektedir. Köklerinden yemek de yapılabilmektedir. İşte yer elmasının yemek tarifinde yer alacak malzemeler…

8-10 adet yer elması

1 yemek kaşığı toz şeker

3 diş sarımsak

1 adet kuru soğan

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı domates salçası

1 adet havuç

1 tatlı kaşığı tuz

Yarım limon

Biraz maydanoz

1 avuç pirinç

İlk önce soğanları doğrayın. Doğradığınız soğanları bir tencerenin içine atarak belirli bir miktarda zeytinyağı ekleyin. Soğanları zeytinyağında iyice kavurun. Soğanları kavurduktan sonra yuvarlak şekilde doğranmış havuçları tencereye ilave edin. Ekledikten sonra kavurma işlemine devam edin. Yer elmalarının kabuklarını soyduktan sonra doğrayın ve tencereye ilave edin. Tencerenin kapağını kapatarak bir süre kısık ateşte pişmesini bekleyin. Bir süre bekledikten sonra tencerenin içine üzerine çıkacak şekilde sıcak su ekleyin. Sıcak suyu ekledikten sonra limon suyu, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı tuz ilave edin. Hemen ardından üzerine yıkadığınız pirinçleri yayın. Pirinçleri iyice yaydıktan sonra kısık ateşte sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Yer elması yemeği piştikten sonra üzerine dereotu serperek soğuk servis yapabilirsiniz.

Yer Elması Salatası

yer-elmasi-salatasi4 adet yer elması
Bir diş sarımsak
Süzme yoğurt
Bir yemek kaşığı mayonez
Bir yemek kaşığı tuz
Biraz ceviz
Bir tutam tuz
Dere otu
Bir adet havuç

Yer elmasını soyup içi su dolu bir kaba koyun. Havucu üzerine rendeleyerek malzemelerle birlikte karıştırın. Üzerine de tuz ekip limon sıkın. Karıştırarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Yer Elması Yetiştiriliciliği

yer-elmasi-yetistiriciligiYer elması ticari açıdan pek fazla getiri sağlamayan bir sebze türüdür. Ülkemizde yer elması yetiştiriciliği fazla yapılmaz. Yer elması kış sebzesi olarak nitelendirilir. Kimi yerlerde hayvan yemi olarak da kullanılır. Yer elması sınır bitkisi olarak toprağa ekilir. Toprağın 20-30 santim altına gömüldükten itibaren 40. ya da 50. haftalar arasında çıkarılarak tüketilir.

Yer Elması Çiçeği          

yer-elmasi-cicegiYer elması çiçeği papatyagiller ailesindendir. Ayçiçek görünümündedir. Toprağın altına gömüldükten sonra yer elması bitkisi olur ve kökü toprağın altında çoğalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here