Gün geçmiyor ki sağlıklı bildiğimiz bir şey karalanmasın ve biz karalar bağlamayalım. Bu sefer konumuz hindistan cevizi yağı. Kadınların özellikle nemlendirme gücüne hayran olduğu hindistan cevizi yağı son zamanlarda özellikle sağlıklı yaşamı benimseyen kişiler tarafından yemeklere, salatalara ve aperatiflere de sıklıkla dahil ediliyordu. Bunun sebebi yıllar önce yapılan araştırmalardı. Bu araştırmalar, hindistan cevizi yağının yağ yakımını hızlandırdığı, kolestrolü kontrol altında tuttuğu, kalp sağlığına iyi geldiği gibi sonuçlar içeriyordu. Ancak Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı açıklamalarda durum tam tersi gibi görünüyor.

Hindistan Cevizi Yağı Neden Zararlı?

Amerikan Kalp Derneği, son zamanlarda ciddi anlamda tüketimi artan hindistan cevizi yağı hakkında 7 araştırma yapıyor ve bu araştırmaların hepsinin sonucu aynı: Hindistan cevizi yağının kötü kolestrolü tetiklediği sonucuna varılıyor. Doymuş yağ oranı düşük olduğu için bu kadar tercih edilen bu yağın tereyağı ve kuyruk yağından daha fazla doymuş yağ içerdiği tespit edilmiş. Ancak metabolizma hızını artırdığı konusu hala bir muamma. Çünkü hindistan cevizi yağı diğer yağlara göre daha fazla orta zincir trigliserit içeriyor ve bu orta zincir trigliserit yağlar gerçekten de metabolizma hızını artırıyor. (Marie-Pierre)

Bu açıklamalara dayanarak, hindistan cevizi yağını kullanmaya devam edebilirsiniz ancak bunun kontrollü olmasında fayda var. Çünkü bu konu hakkında pek çok araştırma var. Ve bazıları hindistan cevizi yağını yere göğe sığdıramıyor, ancak son araştırmalar pek iç açıcı değil. Ama şimdiden söyleyelim bu yağ nemlendirme konusunda hala müthiş bir nimet ve cildimize temas ettirmemizde sağlık açısından hiçbir problem yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here