Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içecek. Vücut üzerinde güçlü etkileri olan antioksidanlar ve besinlerle yüklüdür. Yeşil çay faydaları çok sayıdadır. Önemli sağlık sorunlarını önlemede yeşil çayın etkisi yadsınamaz. Yeşil çayın faydaları arasında gelişmiş beyin fonksiyonu, yağ kaybı, daha düşük kanser riski ve daha birçok etkileyici yararı bulunmaktadır.

İşte Mucize Etkili İçecek: Yeşil Çayın Faydaları

1. Yeşil Çay Sağlığı Geliştiren Biyoaktif Bileşikleri İçerir

Yeşil çay sıvıdan daha fazlasıdır. Çay yapraklarındaki bitki bileşimlerinin çoğu, büyük miktarda önemli besinler içeren son içeceğe yaparlar. Çay, enflamasyonu azaltmak ve kansere karşı savaşmak gibi etkileri olan polifenoller açısından zengindir. Yeşil çay sağlık için önemli olan az miktarda mineral içerir. Daha kaliteli bir marka yeşil çay seçmeye çalışın, çünkü düşük kaliteli markaların bazıları aşırı miktarda florür içerebilir. Daha düşük kaliteli bir marka seçseniz bile, faydalar hala herhangi bir riske göre ağır basmaktadır.

2. Yeşil Çaydaki Bileşikler Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir ve Sizi Daha Akıllı Hale Gelebilir


Yeşil çay sizi uyanık tutmanın ötesinde, sizi daha da akıllı hale getirebilir. Anahtar aktif bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir. Kahve kadar içermez, ama çok fazla kafeinle ilişkili “titreme” etkilerine neden olmadan bir yanıt üretecek kadar yeterli değildir. Beyindeki kafein, Adenosin denilen bir inhibitör nörotransmitteri engellemektir. Bu şekilde, aslında nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin konsantrasyonunu artırır .

Kafein daha önce yoğun olarak çalışılmış ve sürekli olarak ruh hali, uyanıklık, tepki süresi ve hafıza da dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerinde gelişmelere yol açmaktadır. Ancak, yeşil çay sadece kafeinden daha fazlasını içerir. Aynı zamanda kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-teanine de sahiptir. Birçok insan, kahveye oranla daha fazla yeşil  çayı tercih ediyor. Bunun sebebi yeşil çayı içtikleri zaman daha verimli olmaları.

3. Yeşil Çay Yağ Yakımını ve Fiziksel Performansı Artırır

Herhangi bir yağ yakma takviyesinin içeriğine bakarsanız orada  yeşil çayı mutlaka göreceksiniz. Yeşil çay faydaları arasında yağ yakımı en bilindik faydalardan bir tanesidir. Yeşil çay metabolik hızı artırması ile bilinir. 10 sağlıklı erkekte yapılan bir çalışmada, yeşil çay enerji harcamasını% 4 artırmıştır.

Başka bir çalışma, yağ oksidasyonunun% 17 oranında arttığını ve yeşil çayın yağ yakımını selektif olarak artırdığını göstermiştir.Ancak, yeşil çay ile ilgili bazı çalışmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermez, bu nedenle etkiler bireye bağlı olabilir.

Kafein, aynı zamanda, yağ asitlerini yağ dokularından harekete geçirerek ve onları enerji olarak kullanıma hazır hale getirerek fiziksel performansı geliştirdiği de gösterilmiştir. İki ayrı gözden geçirme çalışmasında, kafeinin fiziksel performansı ortalama% 11-12 oranında artırdığı gösterilmiştir.

4. Yeşil Çaydaki Antioksidanlar Bazı Kanser Türleri Riskini Azaltabilir


Kanser, kontrolsüz hücrelerin büyümesinden kaynaklanır. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Oksidatif hasarın kanserin gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların koruyucu etkisi olabileceği bilinmektedir.

Yeşil çay, güçlü antioksidanlar için mükemmel bir kaynaktır, bu yüzden kanser riskini azaltabileceği anlamına gelir;

Göğüs kanseri: Gözlemsel çalışmaların bir meta-analizi,  yeşil çay içen kadınların, en yaygın kanser olan meme kanseri gelişme riskini% 20-30 daha düşük bulduklarını bulmuştur.
Prostat kanseri: Bir çalışmada, yeşil çay içen erkeklerin, erkeklerde en sık görülen kanser olan prostat kanseri gelişme riski %48’den daha düşük olduğunu bulmuştur.
Kolorektal kanser: 29 çalışmanın bir analizi, yeşil çay içenlerin kolorektal kanser geliştirme olasılığının% 42 daha az olduğunu göstermiştir.
Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerini geliştirme olasılığının düşük olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bu etkilerin doğrulanması için daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

5. Yeşil Çay Alzheimer ve Parkinson Riskini Düşürerek Beyninizi Yaşlılıkta Koruyabilir


Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyninizi yaşlılıkta da koruyabilir.

Alzheimer hastalığı, insanlarda en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır ve bunamada önde gelen bir nedendir.

Parkinson hastalığı en sık görülen ikinci nörodejeneratif hastalıktır ve beyindeki dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.

Çoklu çalışmalar, yeşil çayda bulunan kateşin bileşiklerinin, test tüpleri ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azaltabileceğini göstermektedir.

6. Yeşil Çay, Diş Sağlığını Tehdit Eden ve Enfeksiyon Riskinizi Artıran Bakterileri Öldürebilir


Yeşil çaydaki kateşinler de başka biyolojik etkilere sahiptir. Bazı araştırmalar, bakterileri öldürebildiğini ve influenza virüsü gibi virüsleri önlediğini, potansiyel olarak enfeksiyon riskini azaltabildiğini göstermektedir. Streptococcus mutans ağızdaki başlıca zararlı bakterilerdir. Plak oluşumuna neden olur ve boşluklara ve diş çürümesine öncülük eden bir katkıdır.

Çalışmalar yeşil çaydaki kateşinlerin Streptococcus mutans’ın büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir. Yeşil çay tüketimi, geliştirilmiş diş sağlığı ve daha az çürük riski ile ilişkilidir. Çoklu çalışmalar ayrıca yeşil çayın kötü ağız kokusunu azaltabildiğini göstermektedir.

7. Yeşil Çay Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir


Tip 2 diyabet, son birkaç yılda yaygın oranlara ulaşmış bir hastalıktır ve günümüzde dünya çapında yaklaşık 400 milyon insanı etkilemektedir. Bu hastalık, insülin direnci veya insülin üretememe bağlamında yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı içerir. Çalışmalar yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini göstermektedir.

Japon bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada, en çok yeşil çayı içenler,% 42 daha düşük tip 2 diyabet gelişme riski olduğunu bulmuşlardır.

Toplam 286.701 bireyle yapılan 7 çalışmaya göre yeşil çay içenlerin% 18 daha düşük diyabetik olma riski taşır.

8. Yeşil Çay Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Kalp hastalığı ve inme de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki en büyük ölüm nedenidir. Çalışmalar yeşil çayın bu hastalıklar için başlıca risk faktörlerini geliştirebileceğini göstermektedir. Bu toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseritleri içerir. Yeşil çay da kanın antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırır, bu da LDL partiküllerini kalp hastalığına doğru giden yolun bir parçası olan oksidasyondan korur. Risk faktörleri üzerindeki yararlı etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içenlerin %31 daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduklarını görmek şaşırtıcı değildir.

9. Yeşil Çay Kilo Vermenize ve Obezite Riskinizi Düşürmenize Yardımcı Olabilir

Yeşil çayın metabolik hızı kısa vadede artırabileceğini göz önüne alarak, kilo vermenize yardımcı

olur.

Birçok çalışma, yeşil çayın özellikle abdominal bölgede vücut yağında azalmaya neden olduğunu göstermektedir.

Bu çalışmalardan biri 240 erkek ve kadında 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmadır. Bu çalışmada yeşil çay grubu, vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve göbek yağında belirgin azalma göstermiştir.

10. Yeşil Çay Daha Uzun Yaşamaya Yardımcı Olabilir

Yeşil çay faydaları arasında en kritik olanı belkide bu madde. Tabii ki hepimiz sonunda ölmek zorundayız. Bu kaçınılmaz. Bununla birlikte, yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalık ve kanser riskinin daha düşük olduğu göz önüne alındığında, bunun daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği düşüncesini taşımaktadır.

40.530 Japon erişkininde yapılan bir çalışmada, en çok yeşil çayı içenlerin (günde 5 veya daha fazla fincan) 11 yıllık bir süre boyunca ölme olasılığı daha azdı (55):

Tüm nedenlerin ölümü: kadınlarda% 23, erkeklerde% 12 daha düşük.
Kalp hastalığından ölüm: Kadınlarda% 31, erkeklerde% 22 daha düşük.
İnmeden ölüm: Kadınlarda% 42 daha düşük, erkeklerde% 35 daha düşük.

İlgili yazılar:

Türk Kahvesinin Faydaları

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Kahvenin Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here