Aralık ayındayız ve yeni yıla sayılı günler kaldı. Herkeste 2015 heyecanının yaşandığı şu günlerde sokaklar, mağazalar ve evler süslenmeye başladı bile… Peki sizin çam ağacınız hazır mı? Çünkü yeni yıl demek Aralık ayının son günleri hemen her ülkede boy boy, çeşit çeşit ve ışıl ışıl yılbaşı ağaçları demek.:)  Hem evlerin, hem alışveriş merkezlerinin hem de iş yerlerinin girişlerini süsleyen bu ağaçlar aynı zamanda büyük bir mutluluk ve motivasyon kaynağıdır.

Bildiğiniz gibi, yılbaşı ağacı yaprak dökmeyen bir ağaç olarak, eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneğiydi. Süslenme geleneğinin ise, Pagan dinine bağlı olarak Almanya’dan kaynaklandığına inanılıyor. Neyse kökenleri derin olmakla birlikte biz daha çok ışıltısı ve görüntüsünden bahsetmek istiyoruz.

Bir çoğumuzun Aralık ayında ya da genel olarak Noel zamanlarında heves edip bir tane süslemeye ve evinin baş köşesine yerleştirmeye niyetlendiği yılbaşı ağaçları, çoğu zaman gerçekleşmeyen bir hayal olarak kalır. Bu yazımızdaki amaç ise 2015 yılına girerken bunu bir hayal olmaktan çıkarıp pat diye evinizin ortasına dikmek.:)

Hem çok basit hem de kapitalizme dayalı rekabetten kaynaklı olarak artık çok ucuza mal edebileceğiniz çam ağaçları ile gelin hayallerinizi gerçekleştirelim.:) İlk olarak internet üzerinden ya da İkea ve Koçtaş gibi mağazalardan düşük maliyete satın alarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında onu nasıl süsleyeceğiniz konusunda bu yazımız size oldukça yol gösterici olacak ve sonunda imrenerek baktığınız o çam ağaçlarından birini evinize taşımış olacaksınız.

Satın Aldığınız Ağaç İçin Evinizde Bir yer Seçin;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (7)

Evinize en çok yakışacak yeri seçin ve unutmayın, bu seçtiğiniz yerin prize yakın olmasına dikkat edin ışıl ışıl olması için fişi her daim takılı olmalı.:)

Ağacınızı Ayarlayın;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (5)

Yılbaşı ağacınız ufak boyutlarda bir çam ağacı ise, ilk olarak onu geniş bir saksının içine oturtarak sabitleyin. Tabi bunun dışında plastik ya da demir ayaklı olanları satılıyor bize kalırsa demir ayaklılar sağlam olması açısından daha sağlam ama seçim size kalmış.:)

Önce Kırmızı Renkler;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (4)

Kırmızı ve sarı tonları, yılbaşı ağacınızın konseptini belirler. Ağaçta hareketlilik olup olmaması bu tarz renklerin öne çıkması ile belirleneceği için mutlaka ağırlığı kırmızıya verin. Daha sonra açık tonlarla çeşitlilik katarak ağacınızın ritmini belirleyebilirsiniz.

Stratejinizi Belirleyin;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (8)

Ağacınıza eklediğiniz her süsten sonra onu uzaktan bir izleyin. Oturmayan şeylerin, uyumsuz renklerin yerlerini değiştirin. Bu hareketle Noel ağacı süsleme yolundaki her adımızı stratejik atmış ve adım adım ilerlemiş olacaksınız.

Işıl Işıl Bir Görüntü İçin;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (3

Ağacın derinliğini ışıklar belirler. Bu yüzden önceden aldığınız uzunca ışıkları rastgele ağaca dolarsanız, bahsettiğimiz derinliği kolayca yakalayabilirsiniz. Böylece yeni yıl ya da Noel ağacının özünü oluşturacak görüntüyü de yakalamaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Küçük Detayları Kaçırmayın;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (3)

Bütün kurdele, sarkaç, aksesuar ve topları sadece dışta kalan dallardan sarkıtmayın bazılarını ağaca derinlik ve ilginçlik kazandırmak için içeride bırakırsanız çok daha heybetli görünecektir.

Boşlukları Doldurmak İçin İpuçları;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (4

Dalların diplerindeki boşlukları kapatmak için el yapımı ya da evde kullanmadığınız küçük küpelerinizi kullanabilirsiniz. Bu konuda aksesuarların küçük ve gösterişsiz olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü yılbaşı ağacı süslemek öyle süsleri marketten alıp  yılbaşı ağacının dallarına rastgele yerleştirmekle olmaz; ufak ama etkili bir kaç basit detaya dikkat etmek gerekir.

El Yapımı Süsler;

yilbasi_agaci_nasi_suslenir (7

Vaktiniz bolsa ve keyifli vakit geçirerek özgün bir çam ağacı yaratmak istiyorsanız, el yapımı süsleri kullanabilirsiniz. El yapımı yılbaşı süsü yapmak keyifli vakitler geçirmenize de yarayacaktır.

1 Yorum

  1. çok kolay 29,00 tl ye 120 cm lık agaç alınır 60,00 tl lık süsler alınır ayrıca bırde beyaz kopuk süslemeye gerek yok uzerıne de atsan sus gıbı duruyor. ışıgıda yaktınız mı tamamdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here