Yılbaşı gecesi, yılın son gününü yeni yılın ilk gününe bağlaması açısından özel bir gündür. Her özel günde olduğu gibi yılın bu son gününü de sevdiklerimiz ile geçirmek isteriz. Yılbaşını keyifli geçirmek isterken kilo almamak için yemek düzenimizi nasıl ayarlamalıyız?

Yılbaşı Gecesi Evinizde Hazırladığınız Sofrada Neler Olmalı?

Öncelikle daha az çeşit yaparak kilo almadan geçireceğiniz bir yılbaşı gecesine ilk adımı atabilirsiniz. Öncelikle daha az çeşit yaparak kilo almadan geçireceğiniz bir yılbaşı gecesine ilk adımı atabilirsiniz.

​ Çorba: En iyi seçim tavuk suyu çorbası, domates çorbası, tel şehriye çorbası gibi seçimler olabilir. Kremalı, balıklı, erişteli veya ezme çorbalar fazla kalori içerebilir.

​ Meze: Kızartmalar yerine yoğurtlu ve sebze içerikli mezeler hazırlamayı deneyin. Örneğin; yoğurtlu havuç salatası, brokoli salatası, barbunya pilaki, fırında şakşuka,, köz patlıcan salatası, cevizli semizotu salatası gibi tercihler daha masum bir yılbaşı sofrası oluşturmanızı sağlayacaktır.

​ Ana yemek: Ana yemek seçimlerinizi ise ızgara veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmış et, tavuk, hindi veya balıktan yana yapabilirsiniz.

​ Tatlı: Tatlı menünüzde ise şerbetli tatlılardan ziyade sütlü ya da meyveli tatlıların yer alması uygundur.

Yılbaşı Gecesini Dışarıda Geçireceksiniz

Yılbaşı yemeğine kesinlikle aç gitmemelisiniz. Aç gitmeniz normalinden çok daha fazla yemek tüketmenize neden olur.

​ Başlangıç/ordövr tabağı: Tabağınızda yer alan yeşillik, salatalık, domates gibi çiğ sebzeler, haşlanmış sebzeler, nohut, fasulye gibi bakliyatlardan oluşan seçenekler sağlıklı seçimler olacaktır. Peyniri es geçin. Hamurişi ve yağ içeriği yüksek olan içli köfte, sigara böreği gibi yiyeceklerden uzak durun.

​ Ekmek: Sarımsaklı ekmek veya mayalı ekmeklerden uzak durun. Ekmek tüketim miktarınızı sınırlandırmaya çalışın.

​ Meze: Yeşil sebzeleri, haşlanmış, köz veya ızgara olan meze içeriklerini tercih edin. Patates kızartması, mayonez soslu mezeler, kızartmalar yüksek kalori ve yağ içerir.

​ Ana Yemek: Makarna, kremalı soslu yiyecekler, et ve peynir ile içeriği zenginleştirilmiş yemeklerin porsiyonunu düşürün. Fırınlanmış, yağ içeriği düşük ızgara veya rosto olan yemekler, yanında pişmiş sebzeler ve salata tercihleri uygun olur.

​ Tatlı: Yemeği bitirdiğinizde aslında canınız tatlı istemez. Mümkünse verilen tatlıyı tüketmeyin. Tercihen taze meyveli tatlılar, sorbe, dondurma uygun tercihler olabilir.

Alkol Tüketilecekse Nasıl Olmalıdır?

Alkol tüketiminizi ana yemekle birlikte yapmaya özen gösterin. Çünkü alkol, kan şekerinizin düşmesine ve daha çok yemek yemenize sebep olur. Alkol tüketilirken yanında aşırı yağlı mezeler ve kuru yemişlerin fazla tüketilmesi vücutta yağ oluşumunu artırır. Alkolün vücuda vereceği olumsuz etkileri azaltmak için C vitamini içeriği yüksek kivi, ananas, yeşil elma gibi meyveleri tercih edin.

Uzman Diyetisyen
Deniz Berksoy
www.denizberksoy.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here