Ha geldi, gelecek derken 2015’e sayılı günler kaldı. Birçoğumuz için yorucu geçen 2014’ü uğurlayıp yeni bir yıla gireceğiz. Şimdiden 2015’de yapılacakları planlayanlar vardır elbet; diyete gireceklerimiz, daha çok çalışacaklarımız, yeni bir aşka yelken açacaklarımız. Daha saysak sonu olmayan bir liste çıkabiliriz ortaya, o yüzden kısa tutuyorum. Zira bu planları yapmamız için bizi dürtükleyen şeyleri masaya dizeceğiz. Yeni yıl, yeni yılın gelişi ve hayatımızda bu gelişi hissettiren şeyler…

5. Mağaza İndirimleri

Yılbaşını Hissettiren 5 Şey 04

Yılbaşının gelişini kendimiz kendimize haber verdiğimizi düşünürüz çoğu zaman. Aslında olay böyle işlemez. Dışarı çıktığımızda dükkanların üzerinde yeni yıl indirimlerini görürüz önce. Sonra afişlerle devam eder bu yılbaşı curcunası. Çünkü her mağaza yılbaşına özel indirimlerle kapımıza çalmıştır bile. Biz yılbaşı geliyor moduna girmeden, kapitalizm bu moda bizden önce girmiştir ve bizi de girmek için dürtükler. Sonra da ağzımızdan çıkanlar, “Yılbaşı yaklaşıyor alışveriş yapmam lazım!” olur.

4. Süslenen Ağaçlar

Yılbaşını Hissettiren 5 Şey 02

Normal şartları çam ağacı dendiğinde aklınıza envai çeşit şey gelebilir. Ama senenin son bir ya da iki ayı aklınıza sadece yılbaşı gelir. Üzeri çeşitli süslerle bezenmiş çam ağaçları, altına serilmiş hediyelerle muazzam bir yılbaşı manzarası sunar. Tabii bu çam ağaçlarının gerçek olmamasına da dikkat etmek gerek!

3. Yeni Yıl Burç Yorumları

Yılbaşını Hissettiren 5 Şey 03

Televizyondaki programlara çıkan astroloji uzmanları haftalık burç yorumlarını bırakıp, yeni yılda hangi burçların ne gibi süprizler yaşayacağını anlatır. “Daha dur kaç hafta var yılbaşına, sen bugünü anlat.” diyemeyiz. Çünkü bugünü bırakıp yeni yılda bizi bekleyen şeylerin ne olduğunu daha çok merak ederiz.

2. Hediye Konuşmaları

Yılbaşını Hissettiren 5 Şey 05

Yılbaşı yaklaşırken bir telaş da başlar, o da hediye. Yakınlara alınacak hediyeler yeni yılla bir, iki ay kala baş gösterir. Hediye bakmak, seçmek, sonra da almak hep yeni yılın gelişi hissettiren şeylerden biridir.

1. Yılbaşı Planları

Yılbaşını Hissettiren 5 Şey 01

“Yılbaşında ne yapacaksın?” diye soran arkadaşlar da olmasa yılbaşının geldiğini tam anlamıyla hissedemeyiz. Sanki herkes ağız birliği etmiş gibi muhabbet arasında sıkıştırıverir o çok mühim soruyu. Bu sorgulamadan sonra yılbaşının gelip çattığını hissetmezsek ayıp olur zaten. Ki sonra bir plan yapmamış olsanız bile bu soru size plan yapmak zorundaymışsınız gibi bir his verir. Ayakları uzatıp televizyon karşısında yeni yıla girmek de muazzam bir plan olabilir. Ne var yani?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here