Saç özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Saça zarar veren oldukça fazla şey vardır: kimyasallar, kir, boya, aralıksız işlemler gibi bir çok sebepten ötürür saçlarımız zarar görür. Özellikle saçlar kuru ise bu zarardan daha çok etkilenir ve saç gereken nemi alamadığı zaman kötü ve sağlıksız görünecektir. kuru ve yıpranmış saçları onarmak için sizlere bir kaç tüyomuz olacak. Kuru saçlar için bu uygulamalardan bir kaçını deneyerek saçınıza gereken özeni gösterebilirsiniz.

Yıpranmış ve Kuru Saçları Onarmak İçin 8 Yol

1. Doğal Saç Boyası Kullanın

Kimyasal madde barındıran ürünler saçınızın yıpranmasına ve kuru kalmasına sebep olur. Saç gereken nemi alamayınca kırılır ve çatallaşır. Bu sebeple saç boyası seçimi konusunda dikkatli olmalısınız. Ayrıca boyama işlemi sonrası saçınızı nemlendirecek ürünler kullanabilirsiniz.

2. Aşırı Şampuan ve Krem Kullanmayın

Şampuanın saç derisini temizlemesi, fazla yağı ve kiri temizlemesi gerekir. Saçlarınızı çok fazla yıkadığınızda şampuan saç derisinden gelen sebum adı verilen doğal yağları çıkarmaya başlar. Sebum, kütiküllerinizi besler ve korur. Soyulduğunda, saçlar kuru ve kırılgan hale gelir. Bu sebeple saçınızı doğal yağına bırakmayı atlamayın.

3. Protein Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Proteini yüksek olan balık, yumurta, yoğurt ve soya gibi yiyecekleri saçınızı tekrar canlandırmak için kullanın. Saçınızın sağlıklı olması için belirli maddelere ihtiyacı vardır. Saçlarınız proteinlerden oluşur ve hasar gördüğünde, onu onarmak için daha fazla proteine ​​ihtiyacınız olur. Omega-3, yağ asitleri açısından zengin besin kaynakları bulun. Ancak, çok az nem içeren çok fazla proteinin saçınızın kırılmasını sağlayacağını aklınızda bulundurmalısınız. Aynı anda ev yapımı derin bakım maskeleri ile saçınızı nemlendirirken protein alımınızı artırın.

4. Saç Bakım Yağları Kullanın

Saç bakım yağları kullanarak saçınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Doğal yağları kullanabileceğiniz gibi günlük olarak saç bakım yağlarını da tercih edebilirsiniz.

5. Düzenli Maske Uygulayın

Saçınıza düzenli olarak nemlendirici maskeler uygulayın. Evde maske hazırlayabileceğiniz gibi hazır maskeleri de uygulayabilirsiniz.

6. Saça Isı Uygulamaktan Uzak Durun

Saçınıza ısı uygulamak saçınızın daha kuru kalmasına sebep olacaktır. Özellikle saçlarınızı yıkadıktan sonra imkanınız varsa doğal yollar ile kurumaya bırakın. Maşa, fön gibi uygulamaları da en aza indirin. Kuru saçlar için şekillendirici olarak bigudiler alternatif olabilir.

7. Saçlarınızı Güneşten Koruyun

Güneş ışınları saçlarınızın kurumasına ve bu sebeple kırılmasına sebep olacaktır. Bakımlı saçlar için saçlarınızı güneşten koruyabilirsiniz.

8. Taramadan Önce Nemlendirecek Bir Ürün Kullanın

Saçınızı tararken saçınız kırılır ve nemlendirici sürülmeyen saç daha kuru görünecektir. Eğer saçlarınız kuru ise banyo sonrası nemlendirici sürebilir sonrasında saçınızı tarayabilirsiniz.

İlgili yazı

En İyi Şampuan Hangisi ve Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here