Yumurta yiyebileceğiniz en sağlıklı besinler arasındadır. Yüksek kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve birçok temel vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Yumurtalar aynı zamanda kilo vermek için birkaç benzersiz özelliğe sahiptir. Yumurtalar neden kilo vermemize yardımcı olur gelip birlikte bakalım.

Yumurta Düşük Kalorilidir

Kilo vermenin en basit yolu günlük kalori alımınızı azaltmaktır. Bir büyük yumurta yaklaşık 78 kalori içerir ancak besin maddelerinde çok yüksektir. özellikle  yumurta sarısı besleyicidir.

Bir yumurta unu genellikle yaklaşık 2-4 yumurtadan oluşur. Üç büyük haşlanmış yumurta 240 kaloriden daha az kalori içerir.

Cömert bir sebze porsiyonu ekleyerek, sadece yaklaşık 300 kalori için tam bir yemek yiyebilirsiniz.

Yumurtalarınızı yağda veya tereyağında kızartırsanız, kullanılan her çay kaşığı için yaklaşık 50 kalori eklediğinizi unutmayın.

Yumurtalar Oldukça Tok Tutar

Yumurtalar, özellikle yüksek protein içeriği nedeniyle inanılmaz derecede besleyici ve dolgu maddesidir .

Yüksek proteinli gıdaların iştahı azalttığı ve daha az protein içeren gıdalara kıyasla dolgunluğu arttırdığı bilinmektedir.

Araştırmalar, yumurta öğünlerinin aynı kalori içeriğine sahip diğer öğünlere kıyasla daha sonraki öğünlerde tokluğu arttırdığını ve yiyecek alımını azalttığını defalarca göstermiştir.

Yumurtalar ayrıca Doygunluk Endeksi denen bir ölçekte yüksektedir. Bu ölçek, daha iyi beslenmenin kalori alımını daha iyi hissetmenize yardımcı olur ve daha sonra kalori alımını azaltır.

Yumurta Metabolizmanızı Artırabilir

Yumurta tüm gerekli amino asitleri ve doğru oranlarda içerir.

Bu, vücudunuzun bakım ve metabolizma için yumurtadaki proteinleri kolayca kullanabileceği anlamına gelir.

Yüksek proteinli bir diyet yemeğinin, gıdaların termik etkisi denilen bir süreçle, günde 80-100 kalori kadar metabolizmayı hızlandırdığı gösterilmiştir.

Gıdaların termik etkisi, vücudun gıdaları metabolize etmesi için ihtiyaç duyduğu enerjidir ve protein için yağ veya karbonhidrattan daha yüksektir.

Bu, yumurta gibi yüksek proteinli yiyeceklerin daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olduğu anlamına gelir.

Yumurta Güne Başlamak için Harika Bir Yoldur

Kahvaltıda yumurta yemek özellikle kilo vermek için yararlıdır.

Birçok çalışma, sabahları yumurta yemenin etkilerini, aynı kalori içeriğine sahip diğer kahvaltıları karşılaştırmakla karşılaştırmıştır.

Fazla kilolu kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, simit yerine yumurta yemenin doluluk hissini arttırdığını ve sonraki 36 saatte daha az kalori tüketmelerine neden olduğunu göstermiştir.

Yumurta kahvaltılarının da 8 haftadan fazla% 65 daha fazla kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir.

Erkeklerde yapılan benzer bir çalışma aynı sonuca varmış ve bir yumurta kahvaltısının, simit kahvaltısına kıyasla, sonraki 24 saat boyunca kalori alımını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Yumurta yiyenler de daha tok hissettiler .

Dahası, yumurta kahvaltısı daha kararlı bir kan şekeri ve insülin cevabına neden olurken, aynı zamanda ghrelini (açlık hormonu) bastırır.

Sağlıklı ve formda olan 30 genç erkeğin bir başka çalışması da, üç tür kahvaltının üç ayrı durumda etkisini karşılaştırmıştır. Bunlar yumurtalı ekmek, süt ve kızarmış ekmek ile tahıl ve portakal suyu ile kruvasan vardı.

Yumurta kahvaltısı, diğer iki kahvaltıdan daha fazla doygunluğa, daha az açlığa ve daha az yemek isteğine neden oldu.

Dahası, kahvaltıda yumurta yiyen erkekler, diğer kahvaltıları yemeye kıyasla erkeklerin öğle ve akşam yemeği büfelerinde 270–470 kalori daha az yediğini ortaya çıkardı.

Yumurta Hazırlamak Ucuz ve Kolay

Yumurtaları diyetinize dahil etmek çok kolaydır. Ucuz, geniş çapta bulunurlar ve birkaç dakika içinde hazırlanabilirler. Yumurtalar hemen hemen her şekilde lezzetlidir, fakat çoğu kez haşlanır, karıştırılır, bir omlet haline getirilir veya pişirilir. Birkaç yumurta ve biraz sebze ile yapılan bir kahvaltı omlet mükemmel ve hızlı kilo kaybı dostu bir kahvaltı yapar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here