Yürüyüş, bizim şu dünyada ilk öğrendiğimiz, ilk yapabildiğimiz egzersizdir aslında. Ve bunu o kadar çok yaparız ki artık bu bize bir egzersiz, ya da bir spor değilmiş gibi gelir ama aslında değil, yürüyüş inanılmaz yararlı bir spordur ve kilo vermeye, form korumaya inanılmaz derecede yardımcı olur. Yürüyüşün en büyük avantajı hiçbir ekipman gerektirmemesi ve her yaşta, her kiloda insanın rahatlıkla yapabilmesidir.

Ancak ne yazık ki pek çoğumuz yürüyüşü bir hayat tarzı haline getirme konusunda sıkıntılar yaşarız. Yürüyüşü alışkanlık haline getirince sahip olacağımız faydaları bilsek bile bu bizim için zor olabilmektedir.

Şimdi sizler için yürüyüşü bir alışkanlık haline getirebilmeniz için en işe yarayan önerileri yazacağız.

1) Her şey bir anda olmaz. Yavaş yavaş ilerlemelisiniz.

Uzmanlarca genel olarak tavsiye edilen günlük yürüyüş süresi 1 saattir. Ancak pek çok insan için 1 saat oldukça uzundur. İlk etapta gerçekten 1 saat biraz fazla olabilir ancak siz de 20 dakikadan başlayarak aşama aşama yürüyüşe ayırdığınız zamanı artırabilirsiniz.

2) İyi bir adımsayar edinin.

Adımsayar size günlük kaç adım attığınızı ne kadar yol kat ettiğini gösterir. Bir adımsayar almasanız bile akıllı telefonların pek çoğunda bu özellik mevcut, hatta buna yönelik programlar da mevcut; bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Günlük adım sayınızın size ne kazandıracağına gelecek olursak, kendinizi bu sayede bir önceki günle karşılaştırabilir ve daha fazla yürümek için, daha hızlı yürümek için motive olabilirsiniz.

3) Yeni kıyafetler her zaman işe yarar.

Yürüyüşü rahat kıyafetler içerisinde yapmak daha fazlasını yapabilmeniz için önemlidir. Bunun için rahat kıyafetler giymeniz şart. Ancak sizi daha iyi motive edebilmesi açısından sadece yürüyüşlerde kullanma amacıyla birkaç parça eşya ve kaliteli bir yürüyüş ayakkabısı alabilirsiniz.

4) Farklı rotalar deneyin.

Her gün aynı sokakta, aynı parkta yürümek bir süre sonra motivasyonunuzu azaltabilir. Bunu fark ettiğiniz an yürüyüşü terk etmek yerine motivasyonunuzu yerine getirecek farklı rotalar denemelisiniz.

5) Yanınıza arkadaş bulun.

Bazen müzik dinleseniz dahi tek başınıza yürüyüş yapmak sıkıcı bir hal alabilir. Bunu önlemek için rutininizi değiştirecek, sizi canlandıracak bir arkadaş lazım! Yakın bir arkadaşınızı ya da tanıdığınızı bu yürüyüşlere davet edebilirsiniz. Belki başka birinin de yürüyüşe başlama bahanesi olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here