Güzellik dünyasında her şey mübahtır.

Yukarıda dediğimiz sizin için her ne kadar abartı gibi gelse de inanın pek çok güzellik, bakım gurusu için durum böyle. Hal böyle olunca güzelleşmek isterken ortaya farklı şeyler çıkıyor. Mutfak için kullanılan bazı malzemeler saç ve yüz maskelerimizde yerini alıyor, ya da saçlarımız için kullandığımız bir ürünü yüzümüzde de kullanmakta bir beis görmüyoruz.

Ama doğru mu yapıyoruz?

Bazı malzemeler güzellik için nimettir ancak nerede kullanacağımızı bilmek gerekir. Mesela ne olursa olsun yüzünüze sürmemeniz gereken malzemeler de vardır. Bugün biraz onlardan bahsedelim.

4. Vücut Losyonu/Sütü/Kremi

Vücudumuzu kaplayan deri ve yüzümüzü kaplayan deri arasında ciddi bir sebum yani yağ farkı bulunur. Aynı zamanda yüzümüz çok daha hassastır. Bu nedenle yüz kremlerinin içeriği çok daha karmaşık olabilmekte, bazen yüzümüzün farklı bölgelerine farklı ürünler bile gerekebilmektedir. İşte bu nedenle vücudunuz için kullandığınız hiçbir nemlendirici ürünü yüzünüze sürmemelisiniz. Bu cildinizi nemlendirmekten ziyade yağlandırır, siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

3. Saç Boyası

Pek çok kadın, evde saçını boyadıktan sonra kalan saç boyasıyla kaşlarını da boyayıverir renk eşitlensin diye. Ancak demin saydığımız sebeplerden dolayı, saç boyası gibi yoğun kimyasal bir ürünü yüze sürmek çok zararlıdır, ağır tahrişle karşılaşabilirsiniz.

2. Mayonez

Mayonez, pek çok saç maskesinde kullanılabilir. İçerdiği protein kaynağı yumurta ve yağ oranı nedeniyle aranılan bir saç ürünü olabilir. Yine içerdiği protein kaynağı ve yağ oranı nedeniyle yüz için de iyi gibi düşünülebilir ancak ne yazık ki değildir. Saçlara sürerken dahi sadece uçlara uygulamamız gereken mayonez yüze sürüldüğü zaman aşırı yağlanmaya neden olarak gözenekleri tıkayabilir, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

1.Tarçın

Tarçın, cilt için oldukça tahriş edici bir baharattır. Bu nedenle tarçın içeren güzellik maskelerinden uzak durmanızı öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here