Genel olarak kadınların iki ilgi alanı vardır: Kilo vermek/formda kalmak ve yemek yapmak. İronik, öyle değil mi? Ama kabul edelim ki gerçek bu. Birçok kadın formunu korumaktan, kilo vermekten hoşlanır ama aynı zamanda yemek yapmaktan ve yaptığı yemekleri tatmaktan da hoşlanır. Bu nedenle zayıflama sektörü asla sonu gelmeyecek bir sektör haline gelmiştir. Bu zayıflama sektöründe kişilere en masum gelen ürün ise kuşkusuz zayıflama çayları.

Birçok kişinin ölüm saçan bu zayıflama çayları hakkında savunması aynıdır. Ama ilaç değil ki bu, sadece çay.

Ne yazık ki pek çok insan bitkisel şeylerin zararsız olduğunu düşünmekte. Halbuki bazı bitkisel şeyler kontrolsüz kullanıldığı zaman zehirden farksız olmaktadır. Şimdi zayıflama çaylarının zararları hakkında biraz daha derinlemesine konuşalım.

Size kısa zamanda, emek harcamadan zayıflık vaad ederler. 

Birçok insan kilo vermek için aylarca, hatta belki de yıllarca spor yapıp, yediklerine dikkat edip kilo veriyor. Hatta bazı insanlar kilolarından kurtulmak için bıçak altına dahi yatıyor. Hal böyle olunca bu seçenekler içerisinde sadece bir çayla zayıflama ihtimali oldukça çekici görünüyor. Ama böyle düşününce gerçeklikten çok uzak, değil mi?

Genel amaçları bağırsak hareketlerini hızlandırmaktır.

Birçok zayıflama çayının içeriğinde sinameki bulunur. Sinemaki bağırsak hareketlerini hızlandırır, doğru. Ancak bunu yaparken bağırsak florasını bozar ve bağırsaklarda geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Hatta bu nedenle son zamanlarda aktarlarda dahi sinamekiyi bulmanız zor, çünkü Sağlık Bakanlığı durumun ciddiyeti nedeniyle aktarlara satışını yasakladı.

Sinameki ya da benzeri bitkiler, sürekli ya da çok fazla tüketildiğinde bağırsak tembelliğine, kronik kabızlığa neden olabilmektedir.

İç organlarınız tehlikede olabilir.

Kontrolsüz, doktora danışmadan kullanılan zayıflama çayları karaciğer fonksiyonlarına ve böbreklere de zarar verebilmektedir. İnternette satılan bir zayıflama çayının bir genç kızda karaciğer yetmezliğine neden olduğu belki gözünüze çalınmıştır.

“Ama Tarım Bakanlığı’ndan onaylı.”

Neden Sağlık Bakanlığı değil de Tarım Bakanlığı? Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı ilaçlar dahi doktor kontrolünde kullanılabiliyorken bu zayıflama çaylarına koşulsuz güvenmek hata olur. Tarım Bakanlığı’nın denetlediği şeyler farklıdır, Sağlık Bakanlığı’nın denetlediği şeyler ise çok daha farklı. Bu nedenle Tarım Bakanlığı’ndan onaylı olması bir çayı güvenle içmek için yeterli değildir.

“Hiç mi çay içmeyelim?”

Zayıflama sürecinde yeşil çay, kiraz sapı çayı gibi çayların ödem atma, metabolizma hızlandırma gibi yardımları dokunabilmektedir. Ancak bunlar yalnızca yardımcı olarak kullanılabilir, doktor kontrolünde olması da şarttır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here