Zayıflamak başka bir deyişle sağlıklı kiloya ulaşmak tek bir yoldan geçiyor olsaydı herhalde her gün gazete, dergi, haber, market rafları, eczaneler hatta metro istasyonları gibi sonu gelmeyen sayısız kaynaktan bu konu başlığıyla uyarılıp durmazdık. Hal böyle olunca yok yere zaman kaybı ve hayal kırıklığı yaşamamak adına izlenilmesi gereken tek yolun bu konuda gerçek eğitimi olan kişilerin dediklerine kaldığını düşünüyorum. Dayanamayıp ufak bir uyarı ile başladığım yazıda hemen konuya dönüyorum 
Fazla sayıda araştırmanında desteklediği üzere kilo kaybı için enerji harcamasının yüksek olduğu egzersiz programları uyguluyor olsanız bile alınan kalorinin kontrollü olması gereklidir. Bunun yanı sıra çoğu fazla kilolu bireyde egzersiz performansı normal kilolu bireylere göre daha düşüktür.
Çoğu kişinin sporu zayıflamak amaçlı yaptığını görüyorum oysa bu şekilde yapılan egzersiz yediklerinin kalorisine göre şekilleniyor ve kas kitlesini arttırıp sıkı bir vücuda ulaşmaktan uzaklaşıyor kişinin gözü koşu bandındayken yaktığı kaloride oluyor. Çok yediyse o günkü egzersiz programına yükleniyor ya da az yediği günler egzersiz programını yapacak enerjisi kalmıyor.
Öte yandan tek başına kalori dengeli bir diyetin içinde olmakta uygun egzersiz ve diyet ile birlikte olmaya göre daha fazla kas kaybına yol açıyor. Birde hem az yiyip hem de fazla egzersiz yapanlar var onlarsa özenle kas kitlesini yakıp bir sürü serbest radikal üretiyor ve yetersiz beslenmeleri nedeniyle adeta kalkansız bir savaşa giriyorlar.

Peki Olması Gereken Nedir?

Zayıflamak İçin Diyet Tek Başına Yeterli mi2

Bilinçli bir program dahilin de yapılan egzersiz kilo vermenizde etkili olacaktır. Boşa kürek çekmektense kaç sette kaç tekrar ile hangi kas gruplarınızı çalıştıracağınızın yönlendirmesi size hedefe daha kısa yoldan ulaştıracaktır. Ancak yeterli, dengeli ve yaşam tarzınıza uygun beslenme programı da vazgeçilmezinizdir.

Egzersizin faydalarına bakacak olursak;

Kas kitlenizin dolayısıyla metabolizma hızınızın artmasını sağlar, böylece daha kolay kilo verip daha kolay yağ yakarsınız. Koroner kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, inme, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, kolon yada meme kanseri ve depresyon gibi nedenlere bağlı ölümleri azaltır. Kalça ve omurga kırığı riskini azaltır. Kardiyorespiratuar sistemi ve kas uygunluğunu geliştirir. Sağlıklı bir vücut komposizyonu ve beden kitle indeksine ulaşmanıza yardımcı olur. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü 18-64 yaş arası yetişkinler için haftada 150 dakika orta şiddette fiziksel aktivite ya da 75 dakika şiddetli fiziksel aktivite yapmasını öneriyor. Etkilerini daha çok arttırmak istiyorsanız haftalık sürelerin 2katı öneriliyor. Kas kitlenizi korumak ya da artırmak içinse ki bu ileri yaştaki bireyler için daha önemli; haftanın en az iki günü ağırlık antrenmanları önerilmektedir. Sevgiler ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here