Doğal besinlerin bir çok faydası vardır. Özellikle renklerine göre ayırt ederek genellikle yeşil sebze ve meyveleri C vitamini sebebi ile tercih ederiz. Sebze ve meyve gibi baharatların da faydaları oldukça fazladır. Çok fazla tüketilmeyen bir baharat türünü sizlerle paylaşacağız. Zerdeçalın faydaları nelerdir? sorusunun cevabını madde madde vereceğiz. Gelin birlikte bakalım, zerdeçalın cilde faydaları, bağırsaklara faydaları, kansere karşı faydaları nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

 1. Zerdeçal hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilir

Asya popülasyonlarında yapılan araştırmalar, daha fazla köri tüketen kişilerin, bilişsel işlev testlerinde (hafıza, dikkat süresi, vb. Ölçen testler), baharatın çoğunu yemeyenlere göre daha yüksek olduğunu bulmuştur. Bilim adamları bunu zerdeçalın faydaları için listelemiştir.

Son bulgular bu teoriyi desteklemiştir: Örneğin, Mart 2018’de 51-84 yaşlarındaki kişilerde yapılan bir çalışmada, 18 ay boyunca günde iki kez 90 miligramlık bir zerdeçal takviyesi alanların, plasebo alanlara kıyasla bellekte bir artış olduğunu gördükleri . Çalışma bu bulguları doğrulamak için küçük ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyordu, ancak bilim adamları, zerdeçalın anti-inflamatuar etkilerinin beyni Alzheimer gibi hafıza ile ilişkili hastalıklardan koruyabileceğine inanıyorlar.

2. Zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirir

Zerdeçalın faydaları arasında sindirim sistemini güçlendirmesi de yer alıyor. Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak bilinen zerdeçal hem bağırsak hareketlerini düzenler hem de temizleme işlevi görür.

3. Zerdeçal kalp hastalığını önleyebilir

Zerdaçalın antioksidanları ve anti-inflamatuar bileşikler, Journal Pharmacological Research dergisindeki 2017 incelemesine göre diyabetik kardiyomiyopati (kalp kası hastalığı), aritmi (düzensiz kalp atışı) ve daha fazlası dahil olmak üzere belirli kalp rahatsızlıklarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

4. Zerdeçal belirli kanserlerle savaşmaya yardımcı olabilir

Molecules dergisinde yayınlanan 2015 tarihli bir makalede, zerdaçalın faydaları arasında belirli kanserlerle mücadele etme potansiyeline sahip olabileceği sonucuna vardı. Araştırmalar zerdaçalın, cilt kanseri, sindirim kanseri gibi bazı tümör hücrelerinin aktivitesini önlediği veya yavaşlattığı göstermiştir.

5. Zerdeçal, kireçlenme ağrılarını hafifletebilir

Araştırmalara göre dünyada 50 milyondan fazla insanı etkileyen kireçlenme ağrılarına yardımcı olabilecek zerdeçalı çok önemli bir besin olarak görüyor.

6. Zerdeçal, daha sağlıklı besin tadı sağlar

Bunu Midas dokunuşu denilir. Ancak zerdeçalın lezzetinden hoşlanıyorsanız, mütevazı yemekleri bile besleyici bir öğüne dönüştürebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 10 yetişkinden sadece 1 tanesi yeterli meyve ve sebze yiyor.

Zerdeçalın Cilde Faydaları

7. Doğal bir ışıltıya katkıda bulunan özellikler içerir.

Zerdeçalın cilde faydaları arasında ilk olarak sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanız gereken, antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşenler içermesidir. Bu özellikler cilde parlaklık sağlayabilir. Zerdeçal ayrıca doğal parlaklığını ortaya çıkararak cildinizi canlandırabilir.

Baharatın cildinizde herhangi bir olumlu etkisi olup olmadığını görmek için evde zerdeçal bir yüz maskesi denemek isteyebilirsiniz. Az miktarda Yunan yoğurdu, bal ve zerdeçal karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Maskeyi 15 dakika bekletin ve sonra suyla yıkayın.

8. Yaraları iyileştirebilir

Zerdeçalda bulunan curcumin, inflamasyonu ve oksidasyonu azaltarak yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca vücudunuzun cilt yaralarına tepkisini azaltır. Bu, yaralarınızın daha çabuk iyileşmesiyle sonuçlanır. Çalışmalar zerdeçalın doku ve kollajeni de olumlu etkileyebileceğini bulmuşlardır.

9. Sedef hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilir

Zerdeçalın antioksidan ve antienflamatuar nitelikleri, alevlenmeleri ve diğer semptomları kontrol ederek sedef hastalığına yardımcı olabilir.

Sivilce sebebi oluşan yara izini geçirmeye yardımcı olabilir
Akne ve bu sebeple ortaya çıkan yara izlerini azaltmak için zerdeçalı  bir yüz maskesi deneyebilirsiniz.

10. Uyuz tedavisi ile bağlantılı olmuştur

Hindistan’da yapılan bir çalışmada, Hindistan’a özgü bir zerdeçal ve neem kombinasyonunun uyuz tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Uyuzlar deride döküntü bırakan mikroskobik akarların neden olduğu bir durumdur.

Bir dizi diğer dermatolojik rahatsızlığa iyi gelebilir

Zerdeçalın diğer cilt sorunlarına nasıl yardımcı olabileceğine dair kesin kanıtlar sağlamak için yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, egzama, alopesi, liken planus ve diğer cilt sorunları ile yardımcı olabileceği önerilmektedir.

Zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli

Zerdaçalın kullanım şekli oldukça fazladır. Et yemeklerine bir çay kaşığı kadar ekleyebilirsiniz. Salatalarınıza dilediğiniz miktarda ekleyebildiğiniz gibi smoothielere de bu baharatı ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here