20.Badana Milli Parkı, Somali

Somali’nin uzak güney kıyısında yer alan, ülkenin en eski ulusal parkı Badana Milli Parkı’dır. Yakınlardaki mercan kayalıkları da popüler turistik yerleridir.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (1)

19. Salonga Milli Parkı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Kongo Nehri havzasında bulunan, Afrika’nın en büyük tropik yağmur ormanları burasıdır. Parkta ki yolların çoğu sadece nehir tarafından erişilebilir. Salonga Milli Parkı farklı hayvan türlerini içinde bulundurur. Özellikle maymunlar, leoparlar, orman filleri ve timsahlara ev sahipliği yapmaktadır.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (1)

18. Kruger Ulusal Parkı, Güney Afrika

7.500 üzerinde kilometrekarelik bir alanı kapsayan, Kruger dünyanın en büyük, en eski ve en ünlü milli parklarından biridir. Bu, 150 memeliler dahil olmak üzere inanılmaz bol yaban hayatı çeşitliliğin kuşların 500 farklı türde, 114 sürüngen ve 50 balık türü bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (2)

17. Balya Dağları Milli Parkı, Etiyopya

1970 yılında kurulan, bu Etiyopya milli parkı dünyanın herhangi bir karasal yaşam hayvanının en rahat yaşayabileceği şekildedir. Nesli tükenmekte olan hayvanların bazıları bu parktadır.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (2)

16. Yankari Milli Parkı, Nijerya

Kuzeydoğu Nijerya’da yer alan Yankari Milli Parkı ülkenin en popüler turistik yeridir. Park 50 memeli ve 350 kuş türü bulunur. Zengin bir yaban hayatı kaynaklarına sahiptir.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (3)

15.Tai Milli Parkı, Fildişi Sahili

Yaklaşık 1.300 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bu park, 1982’den beri hayvanlara üzerinde yaşam olacağı sağlıyor. Bu parkta 140 memeli türü bulunuyor.  Park bir Dünya Mirası ilan edildi. On iki bölgesel endemik ve kırmızı liste altındaki türlerin beşi dahil olmak üzere, parkta bulunan maymunlar, Leoparlar, Şempanzeler bulunuyor.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (4)

14. Kiang West Milli Parkı, Gambiya

Gambiya Nehri’nin güney kıyısında bulunan, Gambiya büyük ve en önemli yaban hayatı rezervlerinden biridir. Parkta bol av hayvanları, yırtıcı hayvanların ve kuşların yanı sıra manata, yunuslar, yılanlar ve korkunç Nil timsahlarına bulunuyor. Parkta bitki örtüsü türleri Gineli savan ve kuru yaprak döken ormanlıktır.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (5)

13.Quicama Milli Parkı, Angola

Angola İç Savaşı nedeniyle bakıma muhtaç iken Quicama, ülkenin tek işleyen ulusal parkıdır. Park Sivil savaş sırasında geniş çaplı kaçak avcılık ve büyük av hayvanlarının  ihlaliyle kötü günler yaşadı. Hayvan popülasyonu neredeyse yok edildi.Durum yavaş yavaş komşu ülkelerden gelen hayvanların nakil ‘Operasyonu Nuh’un gemisi’ projesi sayesinde geliştirildi..

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (6)

12.Kakum Milli Parkı, Gana

Gana Merkez Bölgesi kıyı çevresi bulunan bu park, neredeyse tamamen tropikal ormanlardan oluşur.Parkta en önemli tehlike altındaki türler diana maymunlar, dev bongo antilop, sarı-destekli duikers ve Afrika filleridir. Kakum da yedi ağaç tepelerini birbirine bağlayan 1.150 metre uzunluğunda ki gölgelik geçit ile ünlüdür.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (7)

11. Korup Milli Parkı, Kamerun

Çoğunlukla bozulmamış birincil orman neredeyse 500 mil kare üzerinde yer alır. Bu park, flora ve fauna çeşitliliği bakımından Afrika’nın en eski ve en zengin yağmur ormanları biridir.Park Kuş gözlemciliği ve primat görüntüleme için uygundur.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (8)

10.Tsingy de Bemaraha Milli Parkı, Madagaskar

Melaky Bölgesi’nde yer alan, bu milli park, UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (9)

9.Sehlabathebe Milli Parkı, Lesoto

Her iki çarpıcı biyolojik çeşitliliğin yanı sıra önemli kültürel mirasa ev sahipliği yapan parkta   eşsiz Afro-Alp ve Alt-Alp bitkileri, memeliler, avifauna, sürüngenler, amfibiler ve balık vardır.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (10)

8.Bwindi Milli Parkı, Uganda

Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırında yer alan Uganda’s Milli Parkı Afrika’nın en zengin ekosistemlerinden birini oluşturan orman ormanlarının 128 mil karesini oluşturur. Dışında pek çok memeli, kuş veya sürüngen türü bulunur.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (11)

7. Niokolo-Koba Ulusal Parkı, Senegal

1925 yılında bir yaban hayatı rezerv olarak kurulan, park şimdi bir Dünya Mirası. Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (12)

6. South Luangwa Ulusak Parkı, Zambiya

1938 yılında bir oyun rezerv olarak kurulan bu park, safari yürüyüş için Afrika’da iyi bilinen milli parklarından biridir. Timsahlar ve suaygılarını bu parkta görmek mümkün.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (13)

5.Deux Bales Milli Parkı, Burkina Faso

1937’de kurulan bu parkın manzarası eşsizdir. Batı Afrika’da ilk korunan alanlarından biri olan bu parkta büyük av hayvanlarının yüksek konsantrasyon olmayabilir, parkta akan Kara Volta Nehri su aygırları, timsahlar ve birçok su kuşları barındırır.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (14)

4.Etosha National Park, Namibya

8.600 kilometrekarelik bir alana yayılan, Etosha Afrika’nın en ünlü ve önemli milli parklardan birisidir. Kendi alanında bir çeyrek tuz tavası ile kaplıdır.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (15)

3.Ahaggar Milli Parkı, Cezayir

Dünyanın ortasında olmasına rağmen büyük çöl, Ahaggar Milli Parkı şaşırtıcı derecede farklı bir alana sahiptir. Klasik tepeleri, ormanlığın yanı sıra 9550 metre yüksekliğinde dağ Bölgede biyolojik çeşitlilik de mükemmel – Sahra’nın diğer bölgelerinde kapalı ölen hayvan türlerinin sayısı hala burada bulabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (16)

2. Chobe National Park, Botsvana

Botswana’s ilk milli park olarak 1967 yılında kurulan, Chobe Afrika’nın en büyük oyun konsantrasyonlarından biri olduğu bilinir. Yaklaşık 50.000 fil nüfusu özelliği ile ünlüdür.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (17)

1.Bazaruto Milli Parkı, Mozambik

Mozambik doğu kıyısında yer alan bu park da okyanus ve altı adalar büyük bir genişlik kapsar. Birkaç endemik karasal gastropodlu, kertenkeleler ve su kuşlarına ev sahipliği yapıyor. Deniz yaşamının zengin çeşitliliği kambur balinalar, deniz kaplumbağaları, iplikçiler, kambur ve şişe yunuslar içerir.

Çek Cumhuriyeti'nde Tatil Yapmanız İçin 15 Neden (18)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here